Giriş
İpuçları
Hedef Şaşırtma
Gösteri Zamanı
Gerçek İzleyici
Komedi Teknikleri
Çocuklar
Oyunlar-1
Oyunlar-2
Kart Oyunları
Sihirli Külah
Houdini
David Copperfield
Bilgi Formu
hypnosis.gif (7951 bytes)

SihirbaZ

 

David Copperfield

Asıl ismi David Seth Kotkin olan David Copperfield New Jersey'de 16 Eylül 1956'da doğmuştur. Gösterilerine 12 yaşındayken "Küçük Davino" ismiyle Metuchen kasabasında başlamıştır. Bundan kısa bir süre sonra Amerikan Sihirbazlar birliğine en genç üye olarak kabul edilmiştir. 16 yaşında New York Üniversitesinde sihirbazlık dersleri vermeye başlamıştır. Coppefield'in ilk büyük atağı, lise çağlarında yer aldığı "Sihirli Adam" müzikalinde rol almasıyla olmuştur. Sahne ismi olan David Copperfield'i ilk kez burada kullanmıştır. Chicago'nun bu en uzun soluklu gösterisinde şarkı söylemiş, dans etmiş ve tüm sihirli numaraları göstermiştir. Bundan sonra ABC televizyonuyla anlaşma yaparak son derece başarılı olduğu dizi sihirbazlık gösterilerini sunmuştur. Copperfield, Lance Burton, Paul Daniels ve diğerleri sihirbazlık sanatını milyonlarca eve ve 21'nci yüzyıla taşıyan isimler olmuştur.

Özgürlük heykeli

Etki: David Copperfield Özgürlük heykelini yok eder.

Yöntem: İzleyiciler Özgürlük Heykeline ışıklarla donatılmış iki sütun arasından bakarlar. Aynı zamanda radar bipleriyle heykelin yeri denetlenmektedir.

Işıklı sütunlar arasından yükselen perde heykeli gizler. Canlı izleyiciler hareketli platform üzerideki koltuklarda oturmaktadırlar. Çok düşük bir hızla dönen platform, heykelin sütunlardan birinin arkasına denk düşmesini sağlar.

Heykel radarda da kaybomuştur. Radar, video animasyonundan başka bir şey değildir. Özgürlük heykelini aydınlatan ışıklar söndürülür. Perde indirilir. Canlı izleyiciler ve gösteriyi televizyondan izleyenler heykelin yok olduğuna şahit olurlar.

Sütunlardaki güçlü ışık kaynakları izleyicileri bir kaç dakika için gece körü yapmıştır. Heykelin arka planındaki ışıkları taklit eden sahte arka plan ışıklandırılması da etkiyi güçlendirir. Perde yeniden yukarı kalkar. Platform eski yerine gelir. Heykel yeniden ortaya çıkmıştır.

Çin Seddi

Etki: David Copperfield Çin Seddi İçinden geçer.

Yöntem: David Copperfield ilk kutunun içine girer girmez kutunun altına girer ve merdiven boşluğuna geçer. Copperfield'a benzer gölge ilk kutunun dışındaki kumaşa düşürülür. Burada Copperfield'ın gölgesi duvarın ilk bölümüne giriyor gibi gösterilmektedir. David Copperfield merdiven boşluğundaki taban platformuna geçmiştir. Asistanları, kumaşları açarak Copperfield'ın duvarın ilk bölümüne geçtiğini gösterirler. Copperfield'ın saklandığı merdivenler, duvar üzerinden aşıp öteki tarafa geçen hareketli kamera platformunun arkasındadır. Diğer taraftaki asistanlar, aynı merdivenleri alır ve girişteki platformun karşısına gelecek şekilde duvara yaslarlar. Asistanlar özel merdivenlere tırmanırlar ve beyaz kumaş parçasını tutarlar. Burada David Copperfield duvarın içinden yüzünü ve ellerini itiyormuş gibi görünür. Fotoğrafta sağda duran asistanın sağ eline dikkat edin. Bu asistan kumaş altındaki sahte elleri kontrol etmektedir. Benzer şekilde soldaki asistan da sol eliyle sahte yüzü kumaşa doğru iter. İki asistan aniden kumaşı bırakırlar ve David Copperfield'ın iyi olup olmadığını anlamak için duvarı dinlerler. Bundan sonra metal çerçeveye asılı kumaşları indirirler ve platformdan uzaklaşarak Copperfield'ın duvar içinden geçmesini beklerler. Bundan sonra Copperfield merdiven boşluğundan kutunun içine geçer, kumaşla örtülü kutuyu aydınlatan ışığa göre konumunu ayarlayarak duvarın içinden geçiyormuş izlenimini yaratır. Kumaşları çekerek açığa çıkar. Beyaz kumaş yerde kalır, çünkü sahte malzemeleri örtmektedir.