Giriş
İpuçları
Hedef Şaşırtma
Gösteri Zamanı
Gerçek İzleyici
Komedi Teknikleri
Çocuklar
Oyunlar-1
Oyunlar-2
Kart Oyunları
Sihirli Külah
Houdini
David Copperfield
Bilgi Formu
hypnosis.gif (7951 bytes)

SihirbaZ

 

Sihirli Külah

Sitemizde çoğunlukla araç/gereç gerektirmeden kolayca deneyebileceğiniz oyunlara yer vermeye çalışıyoruz. Ancak ilüzyon sanatının inceliklerini daha iyi anlamanız için bu sayfadaki gibi "özel düzenek" gerektiren oyunları da bilmeniz gerekir.

Kolunuzdaki saati çıkarır masa üzerine koyduktan sonra izleyicilerin şaşkın bakışları eşliğinde küçük bir çekiçle kırmaya başlarsınız. Bir yandan saati parçalarken bir yandan da kırık parçaları izleyicilerin daha iyi görmesi için elinizle tutup sonra tekrar diğer kırıkların arasına serpersiniz. Sonra sihirli torbanızın içini dışarıya bir kaç kez çıkararak boş olduğuna izleyicileri ikna edersiniz. Sonra kırık saat parçalarını sol elinizde tuttuğunuz sihirli torbaya atarsınız. Bir iki sihirli söz ve el hareketinden sonra izleyicilerden birini çağırır ve torba içinden saati çıkarmasını söylersiniz. İzleyicinin bulup çıkardığı saat biraz önce paramparça olduğu görülen saattir ama sapasağlam ve tek parça halindedir.

Sihirbazların yaygın kullandığı gereçlerden biri de sihirli külahtır. Aslında burada anlatmak istediğimiz "gizleme" yöntemidir. Farklı ilüzyonistler aynı prensibi kullanan farklı görünümde kutular, kese kağıtları v.s. kullanabilir. Bir çok sihirli gereç burada anlatılan sihirli külahtaki gibi "gizli bölmeleri" içerir.

Buna benzer bir tek gereçle birden fazla oyun türetmek mümkündür. Unutmayın yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlıdır.

Sihirli torbanın dışarıdan bakıldığındaki görünümü birinci şekildeki gibidir. Konik biçimli bez bir külahtır. Metal bir halkaya bağlıdır ve sapı ile tutulabilmektedir. Bezin dışardan görünümü parlak ve şık desenlidir. Torbanın iç kısmı siyah renkte ve kaba kumaştan yapılmış olmalıdır. Kaba kumaş, torbaya konulan cisimlerin şişkinlik yaparak fark edilmesini engeller. Sihirli torbanın sihri, ikinci şekilde görülen ama izleyicilerin hiç bir zaman bilmedikleri gizli yarım halka ve buna bağlı üçgen biçimli siyah renkli gizli bez parçasıdır. Halka sapa bağlıdır ve sap döndürüldüğünde dıştaki metal halkanın sağ ya da sol yarısına takılır. Gizli bez dıştaki konik biçimli beze sınırlarından dikilmiştir. Böylelikle konik dış torbanın içi iki odaya bölünmüş olur. Sap bir yöne çevirildiğinde üstten bakıldığında görülen kısım birinci oda, diğer yöne çevirildiğinde görülen kısım ikinci odadır.

Sihirbaz birbirinin aynısı iki saate sahiptir. Bir tanesi sihirbazın kolunda, diğeri gösteriden önce torbaya atılmıştır. Torbanın içi dışarıya çıkarılırken izleyicinin gördüğü boş olan birinci odadır. Sağlam saat ikinci odada gizlidir. Kırılan saat parçaları birinci odaya atılır. Sihirli sözler söylenirken torba havada daireler çizecek biçimde hareket ettirilir. Bu sırada sap döndürülerek içteki yarım halka karşı kenara getirilir ve görünen oda sağlam saatin bulunduğu ikinci oda olur. Eline sağlam saat gelen izleyicinin şaşkınlığı ve kumaşın kaba olması gizli odadaki kırık parçaların hissedilmesini engeller.

PULGAR2.jpg (4196 bytes)

 

 

 

coinrevolution01.jpg (9097 bytes)