Giriş
İpuçları
Hedef Şaşırtma
Gösteri Zamanı
Gerçek İzleyici
Komedi Teknikleri
Çocuklar
Oyunlar-1
Oyunlar-2
Kart Oyunları
Sihirli Külah
Houdini
David Copperfield
Bilgi Formu
hypnosis.gif (7951 bytes)

SihirbaZ

 

Gösteri Zamanı

On, on iki kadar numara öğrendiyseniz, gösteri zamanı gelmiş demektir. Bu aşamada yarım saatlik bir gösteri yeter de artar bile.

Televizyonda ya da canlı bir gösteride sihirbazları seyrederken çoğunlukla nasıl titiz bir çalışmanın sergilendiğini farketmeyiz bile. Sihir numaraları mantıksal bir sıralamada sergilenmelidir. Bir oyun başarıyla gerçekleştirilmeleri gereken bir kaç unsurdan oluşur.

Başarılı bir gösterinin, başlangıcı, gelişmesi ve sonu olmalıdır. Tıpkı başarılı bir kitap gibi.

Gösterinize her zaman ısınma turuyla başlayın. Sadece sizin tarafınızdan sergilenen, izleyiciyle doğrudan etkileşimin olmadığı kısa ama izleyiciyi havaya sokacak bir oyun olsun seçtiğiniz.

Isınmadan sonra daha uzun olabilecek, iyi espirilerle donatılmış ve belki de izleyicilerin de katılımının olacağı bir oyun sergileyin. Aynı etkiyi yaratacak oyunları arka arkaya sergilemeyin, iki uzun, iki kısa oyun gibi.. Örneğin ilk numaranız bir şeyleri yok etmek ise ikincisi de yok etme oyunu olmasın. En iyisi arka arkaya sergilenen iki oyunun bir biriyle bağlantılandırılmasıdır. Örneğin birinci oyunda ortaya çıkan ipek mendillerin ikinci oyunda kullanılması gösterinin akışını mükemmelleştirir.

Düzenli ilerleyin, unutmayın ki varyete sihirbaz gösterilerinin tuzu biberidir. Final olarak en muhteşem oyununuzu sergileyin.

Çoğu zaman bir gösterinin ne kadar sürmesi gerektiği merak konusu olur. Bunu belirleyen bir kaç unsur vardır.

Yer: Sahnedeyseniz ve seyirciniz ücret ödeyerek geldiyse doğaldır ki paralarının karşılığını isteyeceklerdir. Dolayısıyla uzunca gösterileri tercih etmelisiniz. Yemekli bir ortamdaysanız beş, on dakikalık bir gösteri yeterlidir, izleyiciler yemeklerinin soğumasından hoşlanmazlar, siz de bakışların oyundan tabaklara yönelmesinden...

İzleyici Yaşı:özellikle çocuklar için yapılan gösteriler söz konusuysa, genel bir kural olarak, izleyici yaşı küçüldükçe gösteri süresi de kısa tutulmalıdır. Gösteri sonunda izleyiciler "tatları damaklarında" kalmış bir şekilde ayrılmalıdır. Onları ne aç bırakın, ne de tıka basa doldurun.

PULGAR2.jpg (4196 bytes)

 

coinrevolution01.jpg (9097 bytes)