RŠ KOMENTAR, 10. april 2002

Komentar militarističnega razuzdanstva slovenskih oblastnikov

Začela se je. Ideološka kriza naših militantnih, zahodno usmerjenih oblastnikov, kar nedvomno sovpada z moralno – politično krizo na Zahodu, ki so jo sprožila nedavna razhajanja znotraj protiteroristične koalicije, v katero vročekrvno sili tudi naša mala alpska državica. S tem ko televizijske kamere budno spremljajo kršitve človekovih pravic talibanskih ujetnikov v Guantanamu in izraelsko iztrebljanje Palestincev, s tem, ko prihajajo na dan ameriški vojaški načrti, ki temeljijo na vsesplošnih napadih z atomskimi bombami, smo vse bolj priče očitnemu razvrednotenju spackane Busheve logike o vojni kot 'neskončni pravici'.

Padanje legitimnosti Busheve protiteroristične koalicije se pozna tudi v domačih javnomnenjskih raziskavah o naklonjenosti vstopu Slovenije v Nato. Ta dva pojma – protiteroristična koalicija in Nato pakt – si v realnosti sicer nista tako blizu, saj prvi vztrajno izključuje pomen drugega. Če se bodo politične, pravne in vojaške razlike med ZDA in ostalimi članicami pakta še povečevale, kmalu protiteroristične koalicije ne bo več. Ali pa bo ta zajemala le še striktno vojaške in naftne naveze med Ameriko in nekaj skorumpiranimi ter poldiktatorskimi režimi na Bližnjem in Daljnem vzhodu.

Kljub temu pa naši enoumni oblastniki vztrajno enačijo Nato z bojem proti terorizmu, čeprav je kristalno jasno, da Amerika že zdaj v glavnem sama vodi ta boj. Nato ji je s svojimi pravnimi načeli, ki so vezani tudi na Ženevsko konvencijo, bolj v napoto kot pa v korist. Vse bolj očitno pa tudi je, da Slovenija svoje ambicije po članstvu v Natu večinoma podreja ameriškim gospodarskim interesom in ne pravnim načelom celotnega Severnoatlantskega zavezništva.

Erozija javnomnenjske naklonjenosti Natu je tako tudi in predvsem posledica mnogih nepremišljenih ter napačnih odločitev naših oblastnikov in njihovega slabega razumevanja trenutne svetovne politike. Prvak opozicije, Janez Janša, pa je medtem v nedavnem intervjuju za Delovo Sobotno prilogo pojasnjeval, da bi se vlada morala bolj angažirati pri prepričevanju Slovencev, da je Nato – no, v bistvu ful kul. 

Toda prav Janša je tisti politik, ki je predlagal (in v tem tudi uspel), da se iz pomorskega zakona črta člen, ki je tujim plovilom na jedrski pogon prepovedoval vplutje v naše morje. In potem obrambni minister Grizold še kar vztrajno razlaga, da pri nas jedrskega orožja ne bo. Čemu torej ta izsiljena sprememba zakona? Res je, bolj se bo treba potruditi znati lagati in zavajati javnost.

Gospod presvitli zunanji minister Rupel, pa so vendarle resno mislili, ko so dejali, da njihova visokost in njihovo ministrsvo NISO PRISTOJNI za naklonjenost slovenskega ljudstva, ampak za naklonjenost Nata, oziroma bolje rečeno – Amerike. Rupel je verjetno govoril v imenu cele vlade. Američani so tako brez večjega odpora pri naši vladi izsilili zakon o generičnih zdravilih in ureditev vračanja nacionaliziranega premoženja ameriških optantov italijanskega rodu. 

»Toda, da ne bo pomote, vse to je bilo namreč storjeno v 'dobri veri', saj so pomembnejši višji cilji,« bi najbrž komentiral kdo od političnih veljakov. Isto velja tudi za povsem samoiniciativno prepoved izvoza topovskih cevi v Sirijo, ker bi ta lahko z njimi začela obstreljevati Pentagon. Nikoli ne moreš biti dovolj siguren, pravijo. Naklonjenost se je tako sprevrgla v samodresuro, Američani pa z nasmehi pozdravljajo naše tako imenovane varnostne prispevke znotraj protiteroristične koalicije.

Medtem ko so se naši oblastniki odkrito borili za naklonjenost 'višjih sil' znotraj Nata in medtem ko so razne komisije Natovih pogajalcev zadovoljne odhajale domov, pa je med Slovenci podpora našemu potencialnemu članstvu v tem paktu drastično padla. V zadnji raziskavi Politbarometra se je zgodilo celo to, kar je malokdo pričakoval in sicer, da so v anketi prevladali tisti, ki slovenskemu vstopu v Nato pakt nasprotujejo, razlogov za to pa je vedno več.
Ko so tako presvitlemu gospodu Ruplu izročili rezultate zadnje javnomnenjske raziskave, bi bilo najbrž isto, kot če bi mu na mizi pustili 25 – centimetrski vibrator z napisom: »Evo me, Rupel! Zdaj si me pa lahko mirno nekam vtakneš in vrtiš do onemoglosti!« Podpora zunaj namreč ne pomeni podpore doma. In če so nas Američani že sprejeli za svoje služabnike, to še ne pomeni, da jih mi sprejemamo za svoje gospodarje! Nihče ni 'nenadjebljiv' in nič ni samoumnevno. Vrti, Dimitrij, vrti!

Raziskava Politbarometra je tako marsikateremu domačemu oblastniku dodobra 'scefrala' vzvišeno samozavest. Tudi najimenitnejši med njimi, minister, ki zase trdi, da ni pristojen za lasten narod, je pobral šila in kopita ter se odpravil v Gorico. Tam je v največji občinski dvorani prepričeval lokalne nejeverneže, da Slovenija mora v Nato, ker pač mora v Nato, saj Slovenija brez Nata je ravno tako, kot če ne bi šli v Nato, zato Slovenija mora v Nato! Borih deset prisotnih je ostalo ravnodušnih do konca. Nekaj zanimanja za razpravo je pokazal le bivši poslanec Ivo Hvalica, pa še ta se je verjetno pojavil zgolj zato, da bi videl, ali so vsi prisotni že kupili njegovo zadnjo knjigo. Pa še ta ni o Natu.

Na drugem bregu političnega hudournika pa so se nasprotniki slovenske vključitve v Nato občutno bolje organizirali in svoje aktivnosti usmerjajo predvsem v osveščanje janosti. Tako so pred nekaj tedni anonimni aktivisti po večjih mestih od Kopra do Maribora nalepili več tisoč plakatov, ki pod skupnim logotipom 'ReciNeNato' opozarjajo na problematike Natove politike in nesmiselnost slovenskega članstva v tej organizaciji.

Pa vendarle tudi naše vlade ne gre podcenjevati. Ne gre je podcenjevati tako kot jo lahko upravičeno podcenjujemo pri (ne)obnovi Posočja ali pri neizplačanih državnih nadomestilih kmetom za lanskoletno sušo. Ne, ne, za Nato se bodo naši oblastniki prekleto bolj potrudili. Prevlada Nato skeptikov v javnomnenjskih raziskavah je torej povsem upravičen alarm, ki je že izzval prve reakcije.

Ker pa si naša vlada ne more privoščiti prevelike javne razprave o Natu – zato je do sedaj tudi skoraj ni bilo – bo na javno mnenje poskušala vplivati bolj potiho in skozi različne komunikacijske tokove, na katere lahko vpliva. Kot je naprimer Nacionalna televizija Slovenije. Novinarji Studya City so tako že prejšnji teden opozorjeni, naj vendarle malo bolj »korektno« poročajo o našem perspektivnem članstvu v Natu. Toliko torej o odpiranju javne debate v slovenskem političnem prostoru in o upoštevanju mnenja večine.


 Preberite tudi ostale komentarje:

  • KAJ JE "NOVA NATOVA STRATEGIJA" IN KAJ BI VSTOP V NATO POMENIL ZA SLOVENIJO - dolžnost sodelovanja v Natovih operacijah v tujini, povečanje vlaganja sredstev v vojaške namene in možnost namestitve jedrskega orožja na njeno ozemlje. Kaj zakrivajo oblastniki in kje nam lažejo! Ali lahko še vedno mirno prenašamo njihovo sprenevedanje? Ya basta! Analiza je bila v izvirniku objavljen na Ianini spletni strani: http://iana11.tripod.com

  • Poročilo policijske brutalnosti v Washingtonu - o nedavnih protestih za boljšo in pravičnejšo globalizacijo v glavnem mestu ZDA so mediji zamolčali zgodbe o policijski brutalnosti nad mirnimi protestniki. Zapirali in stradali so tako mirne protestnike in protestice kot tudi naključne mimoidoče. Preberite poročilo s prv roke. Če vam ni jasno, kakšne so bile zahteve protestnikov pa si preberite tukaj.

  • Arrogance at the Podium - komentar - Bush prepričuje svet, o nujunosti vojn! Bush resnično hoče vojno! Bush, samo Bush išče vedno nove puhle izgovore. v angleščini.

  • Ali se Sloveniji res obetajo NATO baze? - komentar - če Slovenija, močnemu javnemu nasprotovanju navkljub, pride v NATO pakt, bo vsaka slovenska vojašnica postala NATO paktova baza... Preberite nekaj kratkih uvodnih temeljev za nadaljno seznanjanje z analizo.

  • Aktivistični Iraški mirovniški tim - komentar - ZDA in Velika britanija nameravata začeti vojno v Iraku in iščeta podporo tudi pri NATU. V Irak se bodo podali mirovniški aktivisti, ki bodo kot žive tarče "branili" civilne objekte, pred napadih na civilne objekte, ki se jih v takih primerih poslužujejo ZDA.

  • Globalizacija proti globalni zavesti - komentar - Iz prijatelskega, enakovrednega odnosa ste nas, voljeni gospodje, v desetih letih speljali v odnos gospodar/služabnik; in sedaj nam z vztopom v Nato vsiljujete odnos partner/sovražnik. Vsiljujete nam sovraštvo in strah. V imenu koga torej govorite, ko rečete Slovenija in Slovenci?

  • V ZDA vlada stroga cenzura nad objavo informacij - komentar - pri ‘Projektu Cenzurirano’ objavili seznam največjih zgodb, ki so jih v tem letu cenzurirali ameriški korporativni mediji.

  • Jesenska radijska šola neoliberalnega kapitalizma - preprosta razlaga ameriškega in ostlih korporativizma na primeru vzreje krav... na malo šaljiv a na žalost ZELO resničen način predstavljene napake globalizma - komentar slišan na Radiu Študent,

  • ZDA napadajo Irak le zaradi nafte - oz. kaj je podpredsednik ZDA Dick Cheney delal od zalivske vojne pa leta 2002. Napadi na Irak niso potrebni zaradi zagotavljanja svetovne varnosti, temveč boja za prevlado nad naftnimi pipicami Perzijskega zaliva. Preteklost ameriških visokih politikov jasno kaže na lakomnost in bolestno željo po izkoriščanju bogastev Bližnjega vzhoda zaradi česar so pripravljeni lagati sebi in svetu, ter se z krvjo dogopati do črnega zlata! - komentar slišan na Radiu Študent,

  • Diktatorji z Zahoda diktirajo celemu planetu!!! - predsednik Zimbabveja je diktator, še večji dikator je predsednik ZDA Gerorge Bush ml. Združba Mednarodni denarni sklad, Svetovna banka in Evropska unija skrbijo za umiranje zaradi lakote v Malaviju - ne samo tam. Kolonalizma ni bilo nikoli konec, sedaj ga prepoznamo pod izrazom globalizem (pozor: ni enako kot globalizacija!!!) - komentar slišan na Radiu Študent, 19. avgust 2002,

  • Hirošime in nagasakiji tretjega tisočletja?! - ameriške nuklearne grožnje, nikoli končana hladna vojna, Bushev primitivizem - komentar slišan na Radiu Študent, 12. avgust 2002,

  • Kdo je najbolj globalen? - komentar in kratka razlaga namena delovanje "antiglobalistov" (oz. gibanja za boljšo globalizacijo) - kaj pravzaprav sploh hočejo, na kaj opozarjajo in proti kakšni globalizaciji se borijo,

  • Volitve za predsednika Srbije - komentar slišan na Radiu Študent, 7. avgust 2002,

  • Turčija končno začenja sprejemati kurde kot ljudi? - komentar slišan na Radiu Študent, 6. avgust 2002,

  • Aktualni komentar o krizi v Južni ameriki - slišan na Radiu Študent, 5. avgust 2002,

  • Dan beguncev - v angleščini, aktualni komentar ob dnevu beguncev objavljen na spletnem magazinu Blue Green Earth,

  • Javna razprava, ki to ni - Komentar vključevanja v NATO in delovanja slovenskih oblasti, slišan na Radiu Študent, 22. april 2002,

  • Fuck of Oil - zakaj ZDA utvarjajo vojne proti terorizmu, lažejo celemu svetu in pobijajo nedolžne?- NAFTA, NAFTA, NAFTA!!! - komentar slišan na Radiu Študent, 15. april 2002,

  • Komentar militarističnega razuzdanstva slovenskih oblastnikov - slišan na Radiu Študent, 10. april 2002.


E-mail: recinenato@yahoo.com

WWW: http://www.oocities.org/recinenato/nenato.html