Emri Logimit 
         Fjale kalimi  

Nuk Keni E-Mail Akoma? Merrni nje ketu..

 
   
 

 


 

 

 

 
Mirėsevini nė Tironsit Web Site

Kerkim

Te rejat e javes

 

Lajmet freskohen ēdo javė...

Votoni Per Tiranen

Shqiperi, negociatat me BE-nė, Milo: Shpresoj tė fillojnė nė prill» mė shume                   

Roke Zhunior, frikė nga Tare» me shume

Kush e ndėrtoi sfinksin » me shume

Voto pėr Tiranėn!

    

      

Historia e Tiranes

Te reja nga T.W.S

Tirana ėshtė kryeqyteti dhe qyteti mė i madh i Shqipėrisė, ėshtė qėndra administrative, ekonomike, industriale dhe kulturore e Republikės sė Shqipėrisė. Gjetja dhe zhvillimi i qytetit tė Tiranės ėshtė bėrė e mundur nga pozicioni gjeografik, fushat pjellore, pyjet e dėndur, burime e shumtė ujore etj. Tirana ėshtė qytet me tė kaluar tė pasur historike, prandaj ka njė sistem tė tėrė kėshtjellash tė ndėrtuara nė kodra si nė Petrelė, Prezė, Ndroq, Farkė, qė kanė shėrbyer pėr tė mbrojtur qytetet e Durrėsit dhe Krujės.

Te nderuar vizitore. Me ne fund edhe forumi u hap ku ju mund te bisedoni rreth temave te ndryshme dhe gjerave qe ndodhin ne jeten e perditshme si politike, sport, muzike, etj. Ne kete forum ju jeni qe te shprehni mendimet tuaja. Gjithashtu ne Tironsit Web Site nuk mund te vini me nga www.tironsit.com po vetem nga www.tironsit.cjb.net Klikoni ketu qe te shkoni ne forum... 

Tirana u themelua si qytet nė vitin 1614 nga Sulejman Pashė 

Suportuesit Tanė

Bargjini, i cili ndėrtoi njė xhami, njė banjė dhe disa dyqane. Tirana filloi tė zhvillohet, qė nė fillim tė shekullit tė gjashtėmbėdhjetė me disa punishte artizanati tė pėrpunimit tė mėndafshit, pambukut, lėkurės, qeramikės tė metaleve etj. Lagjia e parė e Tiranės ėshtė Bami dhe mė vonė lagjia e Mujos. Xhamia e Ethem Beut ndėrtuar nė vitin 1789 ėshtė edhe sot nė qėndėr tė Tiranės pranė Kullės sė sahatit 35 metra e lartė ndėrtuar nė vitin 1830. »»» Klikoni Ketu per me shume...

Votoni pėr Tiranėn

     

Copyright © 2001. Tironsit  Web Site