РОЗДІЛ 1. ВИТОКИ І СУТНІСТЬ ІДЕЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ КОНСТИТУЦІЇ ЗЕМЛІ


зміст попередня наступна

*   *   *

Я звертаюся до українського на­роду, до глав держав, урядів і пар­ламентів зарубіжних країн, до всі­єї світової спільноти з приводу по­дії, яка має етапне значення для людства, для кожного, хто живе і буде жити на нашій Землі.

Сьогодні, 15 грудня 2000 року від Різдва Христового, я віддав розпорядження про зупинку третього, останнього з діючих енергоблоків на Чорнобильській атомній електростанції. Це озна­чає закриття об’єкта, який увійшов в історію найбільшою за масшта­бами і найстрашнішою за наслід­ками техногенною катастрофою.

Виповнюється 15 років відтоді, як заграва над аварійним реакто­ром освітила новий відрізок на шляху цивілізації, який усіма мова­ми став називатися “після Чорно­биля”. З 26 квітня 1986 року назва цього невеликого поліського міс­течка відразу ж втратила первіс­ний, географічний зміст і набула глобального політичного та еколо­гічного звучання. Вона поповнила симво­лічний ряд таких грандіозних і спустошливих катаклізмів, що увійшли в історію знаковими прик­метами своїх епох, як Помпеї, Герніка, Хіросіма. А слова “Чорно­бильська АЕС” стали уособ­ленням небаченого досі явища — атомної енергії, що вийшла з-під контро­лю, матеріалізацією тих грізних пересторог, які природа вже не раз посилала людям за легковаж­не, бездумне і злочинне повод­ження з собою.

Для України акт закриття ЧАЕС, без перебільшення, епохальний з багатьох точок зору. Цим ми, по-перше, віддаємо данину пам’яті тим, хто пішов з життя при ліквіда­ції катастрофи та її наслідків, від хвороб, спричинених цією бідою. По-друге, підтверджуємо вірність своїм зобов’язанням перед сві­том. По-третє, остаточно прощає­мося зі спадком тоталітарного пе­ріоду з його свавіллям і безглас­ністю, байдужістю та жорстокістю до людини, суспільства і природи. По-четверте, ще раз підтверджує­мо намір будувати майбутнє вива­жено і відповідально, керуючись європейським вибором, турботою про наступні покоління українсько­го народу і всього людства.

Це рішення вистраждане тяжким досвідом попередніх п’ятнадцяти років. Україні дово­дить­ся розпла­чуватися за рахун­ками, яких вона не підписувала, і спокутувати грі­хи, яких вона не роби­ла. Її грома­дяни першими вступили у вогонь і в невидиме, але згубне поле раді­ації, щоб ціною сво­го життя та здоров’я захистити від смертель­ної пожежі всю планету. І оплаче­ним найдо­рожчою ціною досвідом дати людству ключ до розв’язання подібних безпрецедентних проб­лем.

Що таке Чорнобиль для Украї­ни?

Це близько трьох з половиною мільйонів постраждалих від катас­трофи та її наслідків. Це майже десять відсотків території, що зазнала прямого радіаційного ураження. Це 160 тисяч людей із 170-ти населе­них пунктів, яким довелося поки­нути рідні оселі і переїхати в інші місця.

Наводячи свою безрадісну ста­тистику, ми не забуваємо і про ін­ші країни та народи, в житті яких найбільша техногенна катастрофа XX століття теж залишила зловіс­ний слід. Доля й історія розпоря­дилися так, що нашій державі до­водиться нести чорнобильський хрест переважно самій, залишаю­чись наодинці з власними трудно­щами і випробуваннями. Її сумар­ні економічні витрати, пов’язані з аварією на Чорнобильській АЕС, вже сягнули 130 мільярдів доларів.

Ми змушені й надалі відволікати колосальні матеріальні та фінансо­ві ресурси, перш за все на захист постраждалого населення та реа­білітацію природного середовища. В окремі роки такі видатки сяга­ють 12 відсотків бюджету, що значно перевищує асигнування на науку та культуру.

Я хотів би, щоб це взяли до ува­ги всі, хто мене зараз слухає. Я хотів би, щоб врахували і такий факт. Україна йде на закриття Чорнобильської атомної електрос­танції за умов, коли її економіка з украй деформованою структурою і величезною енергоємністю тільки почала одужувати після затяжної кризи, за складної ситуації у па­ливно-енергетичному комплексі і в зимовий період.

До цих чинників долучилися і надзвичайно несприятливі погодні умови, які на обширних територіях набули характеру стихійного лиха. Позбавляти себе при цьому ще як мінімум п’яти відсотків генеруючих потужностей — означає зважува­тися не тільки на значні додаткові втрати, а й на немалий ризик. Особливо коли додати, що після свого закриття Чорнобильська АЕС перетворюється з виробника електроенергії в її споживача.

Усе це так, але Україна робить даний крок свідомо і добро­вільно, виходячи з вищих інтересів свого народу та міжнародного співтова­риства. Ми розуміємо, що Чорно­биль — це загроза всьому світові, а тому жертвуємо частиною своїх національних інтересів заради глобальної безпеки. Реалізація рі­шення щодо закриття ЧАЕС, яке було продеклароване ще на початку 90-х років і підтверджене п’ять років тому в Оттавському меморан­думі, — це вже другий безпрецедентний акт доброї волі, здійснений незалежною Україн­ською державою. Перед ним була відмова від третього за потужніс­тю ядерного арсеналу.

Сподіваюся, що світ належно оцінює всю важливість і гуманність таких підходів. А також перекону­ється у переведенні нами проблем ядерної безпеки із сфери декла­рацій у площину реальних прак­тичних справ. Я наголошую на цьому з огляду на ще один — мож­ливо, найстрашніший і найтрагічніший — наслі­док Чорнобиля.

Це постійний страх людей за своє життя і здоров’я, за долю ді­тей та внуків, за екологічний стан земель і лісів, морів і рік, підзем­них вод. Страх незалежно від того, де вони живуть, — неподалік від аварійного реактора та ураженої радіоактивністю зони чи за тисячі кілометрів від них.

Пустельна, мовчазна, ворожа всьому живому і нормальному те­риторія за кілька десятків кіломет­рів від столиці України — то реаль­на, а не змодельована чиєюсь уя­вою або комп’ютером картина то­го, що може статися з планетою, якщо людям не вистачить розуму та обачності у поводженні з досяг­неннями науки і техніки. Чорно­бильські вогнеборці і ліквідатори засло­нили собою людство від та­кої перспек­ти­ви — як колись їхні пращури з Київської Русі вберегли від чужинської навали Європу, над якою вже займався світанок Від­родження.

Сьогоднішній акт, ліквідуючи ядерну міну сповільненої дії у са­мому центрі Європи, кладе поча­ток зняттю чорнобильського син­дрому і в Україні, і у глобальному вимірі. Дамоклів меч, який усі ці роки висів над нами, відходить у небуття.

Водночас цю грізну сторінку но­вітньої історії ще не можна вважа­ти остаточно перегорнутою. Чор­нобильські колізії залиша­ються, тільки істотно трансформуються, переходячи в іншу якість.

За рубежем віків та тисячоліть нас чекає доба, нова і в постчорнобильському сенсі. А вона поки що ставить більше запитань, ніж дає відповідей на них. Перед нами великий, складний і тривалий ком­плекс виведення станції з експлу­атації і перетворення в екологічно безпечну систему об’єкта “Укрит­тя” над пошкодженим четвертим енергоблоком. Перед нами забез­печення соціального захисту пра­цівників станції, які вивільня­ються, та членів їхніх сімей, визначення і забезпечення дальшої долі міста Славутича, де вони мешкають. Жоден з цих людей, жодна родина не можуть бути і не будуть покину­ті напризволяще.

Але на все це потрібні величезні кошти, яких Україна за нинішнього свого стану просто не має.

Ми, як країна і народ, що най­більше постраждали від Чорно­бильської катастрофи та її наслід­ків, маємо право розраховувати на підтримку з боку міжнародної спільноти. Підтримку у формі як міжнародних програм допомоги, що життєво необхідно, так і суто людського співчуття та розуміння наших проблем. Адже, по-перше, рішення про закриття Чорнобиль­ської АЕС приймалися і реалізу­ються під гарантії такої допомоги, насамперед з боку країн — членів “великої сімки”.           

По-друге, для людства з кожним днем загострюється потреба в об’єднанні зусиль заради безпеч­ного існування в гармонії з приро­дою, у попередженні техногенних катастроф глобального та регіо­нальних масштабів, розповзання ядерних технологій. Чорнобиль — найбільш наочне, але не єдине підтвердження найвищої актуаль­ності цієї вимоги.           

Наслідки аварій на цивільних та військових ядерних об’єктах, хіміч­них та інших підприємствах не визнають кордонів. Породжена ни­ми загроза для всіх нас спільна, як спільне і середовище нашого існу­вання. Пам’ятаймо, що глобалізація та інші постіндустріальні реалії  роблять сучасний світ усе тіснішим і взаємопов’язаним. Сьогодні він не закінчується за порогом на­ших домівок і за рубежами наших держав.

Як сказав один з учених-фізиків, ми маємо один примірник Всесві­ту і не можемо над ним експери­ментувати. Давайте повто­римо вслід за великими умами, що муд­рість – це дочка досвіду.     

А досвід вчить, що сутність і наслідки техногенних катастроф піднімаються над суспільно-полі­тичними та іншими відмінностями. Вони вимагають використання всіх каналів міжнародної співпраці для того, щоб ніде, ніколи і за будь-яких обставин не прийшло на на­шу прекрасну планету рукотворне лихо. У цьому, на мою думку, го­ловний урок Чорнобиля.

Урок сумний, болісний, трагіч­ний. Але винести його мусимо обов’язково. Сьогодні я хочу по­вернутися до ідеї, яку проголосив у 1997 році на сесії Генеральної Асамблеї ООН — про створення Ради Екологічної Безпеки Об’єд­наних Націй, Міжнародного Еколо­гічного Суду та Міжнародного Еко­логічного банку. Вважаю, що настав час перевести цю пропозицію на практичну основу. Це дало б можливість діяти разом, узгодже­но і скоординовано, концентруючи кошти і ресурси там, де окремі країни неспроможні самостійно долати наслідки стихійних та тех­ногенних лих.

Україна виступає також за під­писання конвенції щодо створення міжнародного механізму екологіч­ного моніторингу та контролю, реалі­за­ції комплексу інших заходів, які гарантували б людям у всіх ку­точках планети безпечні, здорові і чисті умови життя. У свою чергу ми готові безперешкодно і безко­рисливо надати світовій спільноті свій унікаль­ний, хоча і дуже гіркий. досвід, нагромаджений за роки ліквідації наслід­ків Чорно­биль­ської катастрофи. Пропонуємо викорис­тати стан­цію, що закрива­ється, і територію навколо неї як полігон для міжнарод­­ного науково-дослід­ного центру, де відпрацьовувалися б технології підвищення ядерної безпеки, пом’якшення та ліквідації наслідків аварій на ядерних об’єк­тах, відновлення навколишнього середовища.

Ми йдемо на закриття Чорно­бильської АЕС, відмовляючи собі багато в чому, включаючи най­більш необхідне. Але чекаємо за це не оплесків, а ділової уваги і співпраці. І вимагаємо не подачок і не милостині, а рівноправності, поваги та розуміння.

Ми переконані, що солідарність націй і держав, гуманізм сучасної цивілізації не залишать Україну без допомоги ззовні. Заздалегідь вдячні всім, хто її надасть.

Людство входить у майбутнє, оглядаючись у минуле. Такий од­вічний закон історії. У тому, що бу­ло, не можна нічого змінити. Але так само нічого не можна забува­ти. Тож нехай слово “Чорнобиль” стане постійним і суворим нагаду­ванням людині про відповідаль­ність перед прийдешніми поколін­нями за все, що вона творить сво­їм розумом і своїми руками. А сьогоднішній день, 15 грудня 2000 року, хай буде сприйнятий світом як один з наочних виявів цієї від­повідальності. Вслухаймося у сло­ва Святого писання, що дійшли до нас з глибини віків: “Мудрість розумного — знання шляху свого...”.

Я завершую це звернення з ві­рою і надією, що у держав і наро­дів, усього людства вистачить мудрості, волі та відповідальності, щоб іти далі зваженим і осмисленим шляхом, на якому не зали­шиться місця таким зловісним ві­хам, як Чорнобиль.

Нехай так буде віднині і назав­жди.

(Звернення Президента України Л.Д. Кучми з нагоди закриття Чорнобильської атомної електростанції 15 грудня 2000 року. – “Урядовий кур’єр”, № 236, 19 грудня 2000 року).

 

Таким чином, ідея Екологічної Конституції Землі у її цілісному вигляді вже офіційно проголошена Україною. Будемо сподіватися, що її пріоритет за нашою державою буде закріплено на саміті Землі у Йоганнесбурзі в 2002 році.

зміст попередня наступна

Юрій Туниця

ЕКОЛОГІЧНА КОНСТИТУЦІЯ ЗЕМЛІ


© 2002 ІОЦ УДЛТУ м.Львів