РОЗДІЛ 2. КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ЕКОЛОГІЧНОЇ КОНСТИТУЦІЇ ЗЕМЛІ


зміст попередня наступна

2.2. основні концептуальні положення екологічної конституції землі

 

Якщо ми дійсно усвідомили істину нашого великого співвітчизника В.Вернадського, що людський розум і керована ним праця у ХХ столітті стало “потужною геологічною силою”, то на початку ХХІ століття мусимо усвідомити необхідність найшвидше спрямувати цю інтелектуальну силу на порятунок Землі від екологічної загрози, на створення глобального “ряту­вального пояса” — Екологічної Конституції Землі.

Зайвим підтвердженням такої необхідності є жовтневі        (2000 р.) катастрофічні повені в Англії, Італії, Франції, Швейцарії, які трапилися майже водночас, та інші великі і малі екологічні катастрофи.

Взагалі, людина, як пише М.А.Голубець, “завдяки своєму інтелектові стає не лише  організатором глобальної надсистеми - соціосфери, але й найпотужні­шим руйнівником базової, функці­о­нально незамінної її підсистеми – біосфери, і при цьому всьому має взяти на себе повну відповідальність за наслідки своєї деструктивної діяльності на Землі, а також функції ре­гулятора і проектувальника геосоціосистем (і соціосфери) майбутнього. І все це відбулося, порівняно з тривалістю еволюції біосфери, за надзви­чайно короткий проміжок часу.                             

За такої унікальної ситуації немає нічого дивного, що аж тоді, коли виробнича діяльність людства поширилася за межі біосфери і почала загрожувати існуванню вищих життєвих форм на Землі та деградацією умов існування самої людини, остання усвідомила потребу порятунку — розумного керування соціо­сфер­ними процесами. Тому й механізми са­морегуляції в геосоціо­системах загалом знаходяться лише на початко­вих стадіях формування”. [1]

Далі М.А.Голубець продовжує: “І якою складною й недосяжною не видавалася б ідея керування глобальними геосоціосистемними процесами, альтернативи, на нашу думку, немає. Адже, якщо людство створило соціосферу, якщо воно стало визначаль­ним чинником руйнування основної її підсистеми - біосфери - середови­ща природного існування людей і якщо регулятором цих процесів му­сить стати людський інтелект, то саме він повинен знайти розумне вирі­шення цієї складної проблеми”. [2]

Ми вважаємо, що вирішення цієї складної проблеми можливе лише шляхом створення Екологічної Конституції Землі. Дамо відповіді на декілька ключових питань.

Що означає Екологічна Конституція Землі (ЕКЗ)?

ЕКЗ — це глобальний міжнародно-правовий акт екологічної безпеки планети, який визначає допустимі норми економіко-екологічної поведінки усіх суверенних держав в інтересах виживання і процвітання цивілізації у ХХІ столітті.

ЕКЗ — це Основний Закон, що містить економіко-екологічні правила і норми людської діяльності, які забезпечують цілісність і безпеку єдиної екологічної системи планети і є обов’язковими для дотримання її усіма державами світу.

Що спричинило необхідність створення ЕКЗ?

Дедалі істотніше погіршення регіональної та глобальної екологічної ситуації, виснаження природних ресурсів, зниження якості природного життєвого довкілля, погіршення економічного рівня життя, зростання бідності, відсутність міжнародних доку­ментів обов’язкової юридичної сили, на підставі яких можна було б серйозно запобігати цим негативним явищам.

Яким повинен бути статус ЕКЗ?

ЕКЗ повинна мати статус Основного Закону виживання і розвитку цивілізації, покликаного гарантувати екологічну безпеку всіх країн світу, закону, прийнятого за спільною добровільною згодою суверенних держав — членів ООН на сесії Генеральної Асамблеї ООН.

ЕКЗ повинна стати основою піраміди міжнародного еколо­гіч­ного права і започаткувати механізм реалізації морально-етичних імперативів Хартії Землі та Хартії Океанів, Ріо-декла­рації та Порядку денного на ХХІ століття, доповіді міжнародної комісії ООН “Наше спільне майбутнє”, інших міжнародних угод та конвенцій, але не повторювати їх змісту дослівно.

Подібно до того, як колись хартії вольностей поступово пере­росли у Конституції багатьох держав, так сьогодні Хартія Землі та Хартія Океанів підвели нас до розробки і необхідності прийняття ЕКЗ.

Що дасть людству прийняття ЕКЗ?

Превентивний захист природного життєвого довкілля, умов здоров’я людини, раціональніше використання, охорону і відтворення природних ресурсів для забезпечення потреб нинішнього і майбутнього поколінь і величезну економію коштів за рахунок попередження негативних екологічних ефектів у біосфері замість нинішнього витрачання грандіозних коштів на ліквідацію наслідків антиекологічної діяльності.

Як може вплинути прийняття ЕКЗ на зміну функцій ООН?

За 55 років функціонування ООН у світі відбулися радикальні зміни глобальних проблем та інтересів. Головний акцент переміщається з військової і політичної безпеки на екологічну та економічну безпеку держав. Військово-політична конфронтація посувається на задній план порівняно з еколого-економічною безпекою як окремих держав, так і планети в цілому. Основними функціями ООН повинні б стати в цих нових умовах — консолідаційна та регуляційна.

У зв’язку з цим, можливо, настане час скликати Генеральну Конференцію держав — членів ООН з перегляду Статуту ООН. Це було б доцільно зробити не пізніше 26 червня 2005 року — до 60-ї річниці від дня підписання у м. Сан-Франциско Статуту ООН.

ООН потребуватиме радикального реформування для вико­нання нею функцій координатора і регулятора дій щодо дотри­мання вимог ЕКЗ і забезпечення сталого розвитку на глобаль­ному, регіональному і локальному (національному) рівнях. Інак­ше ООН втрачатиме свій високий світовий авторитет і не відіграватиме призначеної їй ролі.

Вищенаведений текст було надіслано автором до Міні­стерства закордонних справ України 17.10.2000 р. як базовий інформаційно-методичний матеріал для дипломатів.

Розгорнуті концептуальні положення Екологічної Консти­туції Землі викладено у нижченаведеній статті автора з проф. Василенком В.А.

 

*   *   *

 

У червні 1997 року Президент України Леонід Кучма заявив з трибуни ООН про необхідність розроблення міжнародного право­вого акта, покликаного гаран­тувати екологічну безпеку планети шляхом визначення допустимих норм екологічної поведінки усіх держав світу в інтересах виживання й розвитку цивілізації у XXI столітті.

Будучи спрямованою на створення нормативної бази міжнародної еколо­гічної безпеки, пропозиція України в оста­точному підсумку націлена на за­безпечення фундаментального права людини на життя у доброякісному, здоровому природному середовищі.

Взаємозалежність охорони довкіл­ля, миру, забезпечення розвитку і прав та свобод людини були вперше відображені у Стокгольмській декла­рації 1972 року. Згодом цей принцип було доповнено і розвинуто в інших міжнародних правових доку­ментах. Практично усі конституції країн світу, що були схвалені або переглянуті за останні 35 років, містять положення, які стосуються довкілля і проголошу­ють право громадян жити у здоровому і безпечному природному середовищі.

Розглядаючи міжнародну екологіч­ну безпеку не як суто теоре­тич­ну, абстрактну ідею, а як чинник, від якого за­лежить здоров’я і навіть жит­тя людини, делегація України на 45-й сесії Ко­місії ООН з прав людини (1989 р.) запропонувала розпочати розроблення і наступне нормативне закріплення но­вої категорії прав, а саме екологічних прав людини.

Наближаючись до початку третьо­го тисячоліття, екологічна ситуація на планеті в цілому і особливо в окремих її регіонах, на жаль, загострюється. Тим часом за повсякденними невід­кладними клопотами абсолютна біль­шість людей, держав та інших інсти­туцій — членів міжнародного співто­вариства ще не оцінили належним чи­ном екологічної загрози, що нависла над життям майбутніх поколінь. Дев’ятнадцята спеціальна сесія Гене­ральної Асамблеї ООН, яка розгляда­ла у 1997 році хід реалізації докумен­тів Конференції Ріо-92, констатувала незадовільне виконання її рекоменда­цій більшістю держав світу. Переду­сім це пов’язано з юридично нео­бов’язковим характером документів Ріо-92, невисоким загальним рівнем екологічної свідомості та браком на­лежних економічних і технічних ре­сурсів у багатьох держав світу.

Таким чином, світове співтоварис­тво мусить приступити до розроблення Екологічної Конституції Землі, тобто загального для всіх, без винятку, країн світу Закону збереження життя, який, не загрожуючи суверенітету жодної країни, її політичному устрою, націо­нальним інтересам, водночас забезпе­чував би кожній дер­жаві зокрема, і світовому співтовариству в цілому екологічну безпеку, а окремій людині нормальні для її життя природні умо­ви як нині, так і у майбутньому.

Екологічна Конституція Землі мог­ла б мати рамковий характер, тобто відображати лише основні принципові положення щодо зобов’язань держав у різних сферах людської діяльності, яка впливає на довкілля.

Цей документ повинен був би міс­тити у собі положення обов’язкової юридичної сили, які стосуються без­посередньо від­вернення кризових екологічних явищ, що загрожують здоров’ю або життю людини. Водно­час деякі його положення могли б ма­ти рекомендаційний характер.

Екологічна Конституція Землі мо­же стати основою піраміди міжнарод­ного екологічного права, бути консо­лідуючим докумен­том усіх раніше ви­роблених міжнародних природоохо­ронних актів і сприяти формуванню системи нових міжнародних право­вих угод у кожній окремій сфері природо­охоронної діяльності. Тобто цей глобальний рамковий документ повинен містити у собі загальні програмні міжнародно-правові норми для ство­рення систе­ми конкретних угод, які б стали засобом виконання рішень Кон­ференції Ріо-92. У ньому мають бути визначені екологічні імперативи та пріоритети співпраці в охороні дов­кілля, беручи до уваги існуючі та прийдешні екологічні загрози, а та­кож реальні матеріальні та техноло­гічні можливості їх попередження і подолання.

Вже сьогодні існує розуміння того, що у XXI столітті міжнародне право має піднятися на якісно вищий ступінь і стати правом всезагальної безпеки і колективної відповідальності дер­жав за майбутнє своїх народів. Магістральним шляхом по­дальшого роз­витку міжнародного права є станов­лення на основі існуючих міжнарод­них правових зобов’язань в екологіч­ній сфері нових міжнародних право­вих принципів і зобов’язань, які спря­мовані безпосередньо на створення екологічно безпечного, без’ядерного світу.

Для контролю за дотриманням ви­мог Екологічної Консти­туції Землі стане необхідним реформування сис­теми ООН, зокре­ма шляхом створен­ня Ради Екологічної Безпеки та Між­народного Екологічного Суду, рішен­ня яких повинні мати обов’язкову юридичну силу для всіх країн світу, подібно до рішень нинішніх Ради Без­пеки та Міжнародного суду ООН. Ці органи мали б стояти на сторожі між­народної екологічної безпеки, концеп­ція якої була вперше розроблена в Ук­раїні ще у 1987 році і знайшла свій подальший розвиток у 1992 році в про­позиції українських вчених щодо ство­рення Екологічної Конституції Землі.

Концептуально Екологічна Кон­ституція Землі, за своїм призначенням, не повинна бути документом регулю­вання лише суто природоохоронних проблем. За своєю суттю це був би документ сприяння сталому розвитку суспільства. А це, у свою чергу, об’єднуватиме усі держави світу для екологічного й економічного співро­бітництва, сприятиме стримуванню міжна­род­них воєнних конфліктів, не­допущенню ядерних випробувань та застосуванню хімічної і бактеріоло­гічної зброї.

Екологічна Конституція Землі була б важливим чинником поліпшення екологічної освіти та формування екологічної свідо­мості населення. Ви­роблення цього документа має своєю голов­ною метою створити міжнарод­не правове підґрунтя для забезпе­чен­ня загальної екологічної безпеки пла­нети в ім’я захисту екологічних прав людини, її здоров’я і благополуччя.

 

(В.Василенко, Ю.Туниця. Не хлібом єди­ним. Про глобальну екологічну ініціативу та права людини. –“Урядовий кур’єр”, № 76, 24 квітня 1999 року).

 

 

зміст попередня наступна

Юрій Туниця

ЕКОЛОГІЧНА КОНСТИТУЦІЯ ЗЕМЛІ


© 2002 ІОЦ УДЛТУ м.Львів