РОЗДІЛ 2. КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ЕКОЛОГІЧНОЇ КОНСТИТУЦІЇ ЗЕМЛІ


зміст попередня наступна

2.1.1. Доктрина сталого розвитку: єдність і суперечності між природною та господарською системами

У відповідності з “Порядком денним на ХХІ століття” [1] та “Програмою дій з подальшого впровадження “Порядку денного на ХХІ століття” [2] до 2002 року в усіх країнах світу потрібно було сформулювати і затвердити національні стратегії сталого розвит­ку. Ці стратегії мусили відображати консенсус на всіх рівнях суспільства, який сприятиме об’єднанню та зміцненню національ­ного економічного та екологічного потенціалу, форму­ванню єдиної соціальної, економічної та екологічної політики, удоско­наленню екологічного законодавства. Головним завданням стра­те­гії сталого розвитку повинно стати суттєве поліпшення рівня життя людей, економічного зростання та зайнятості, гарантій екологічної безпеки.

Розроблення Національної стратегії переходу України до сталого розвитку повинна поєднувати в собі, як пише С.В. Се­менець, завдання поточних трансформацій економіки в напрямку ринкових реформ та одночасно закладати підвалини принципово нової моделі розвитку економіки та суспільства, які базуються на принципах сталого розвитку. Такий підхід мав би бути нашою українською версією імплементації рішень Конференції “Ріо-92” з урахуванням специфіки історичного етапу, на якому Україна перебуває сьогодні. [3]

На наш погляд, нові моделі розвитку економіки не можуть бути розроблені і впроваджені без глибокого усвідомлення положень екологічної економії або еколого-економічного вчення про єдність економічної та екологічної систем.

Між економічною (господарською) та екологічною (при­родною) системами існують єдність, суперечності, взаємо­зв’язки та взаємозалежності. Ключові положення економічної теорії повинні використовуватися в екологічній економії, а її вимоги – переноситися в економічну теорію. Екологічний імператив пови­нен пронизувати нову економічну теорію, а економічна теорія враховувати екологічні вимоги. Таким чином, повинна відбува­тися екологізація економічної теорії та інших економічних дисциплін і, водночас, економізація екології та інших природ­ничих дисциплін.

Третій фактор виробництва, який у класичній економічній теорії (з часів Уільяма Петті) називається “земля”, а в сучасній неокласичній економічній теорії – “природні ресурси”, розгляда­ється в екологічній економії у ширшому контексті – “довкілля”. Така історична трансформація цього ключового терміну еконо­мічної теорії має принципове значення для екологічної економії, економічної теорії і для практичних дій щодо підготовки стратегії  сталого розвитку.

Природне життєве довкілля охоплює всі компоненти біо­сфе­ри — землю (літосферу), воду (гідросферу), надра, ліси та іншу рослинність, тваринний світ, атмосферу тощо, а також саму людину, яка є частиною Природи.

Природне життєве довкілля (ПЖД) можна поділити на власне середовище життя (ЖС), до якого належать повітря, вода, земля та інші елементи біосфери, що не використовуються безпосередньо у виробничому процесі, й природні ресурси (ПР), які виступають потенційною сировинною базою матеріального виробництва.

Середовище життя (ЖС) і природні ресурси (ПР) становлять природну матеріальну основу, як економічної, так і екологічної систем. Однак традиційна економічна система бере до уваги лише природні ресурси в тій їх частині, яка є реальною або потенційною сировинною базою різних секторів економіки. Що стосується нересурсної складової ПЖД, то вона вважається зовнішнім фактором по відношенню до економічної системи.

Водночас, ЖС і ПР становлять єдину екологічну систему на всіх таксономічних рівнях — глобальному, регіональному і локальному. Ігнорування економічною практикою компонента ЖС призводить до нераціонального використання і виснаження компонента ПР і спричиняє зниження екологічного потенціалу на тій чи іншій території або акваторії, а в кінцевому рахунку — біосфери загалом.

У зв'язку з цим економічна система повинна охоплювати не лише ресурсну частину біосфери, але й ПЖД загалом.

Іноді практично неможливо розділити ПР і ЖС, оскільки одні й ті ж компоненти біосфери (наприклад, земля у сільському чи лісовому господарстві, вода, що використовується у рибному господарстві, або навіть дерева, які продукують кисень і після вирубки стануть товаром), виступають одночасно, як  природне життєве довкілля (ПЖД) і природний ресурс (ПР). Проте поділ ПЖД на два компоненти — ПР і ЖС — є важливим з методологічної точки зору.

ПЖД, яке охоплює і природні ресурси, і соціально-еконо­мічні умови, і саму людину, пов'язане причинно-наслідковими зв'яз­ками з економічною системою і, водночас, виступає щодо цієї системи як надсистема (М.Реймерс, 1980). [4] Тобто ПЖД, як екологічна система, повинна бути пріоритетом, мати перевагу над екологічною системою з точки зору забезпечення вимог принципу сталого розвитку.

Виділені вище компоненти ПР і ЖС єдиної екологічної системи ПЖД повинні розглядатися у рамках єдиної еколого-економічної системи як, невід'ємні складові економічного процесу виробництва матеріальних благ і важливі фактори формування валового національного продукту, національного багатства в цілому.

Що стосується ПР, то постулат про те, що вони є сиро­винною базою матеріального виробництва, не викликає запере­чень. Набагато складнішим є обґрунтування необхідності вводи­ти до економічної системи також позаресурсний компонент ЖС. ЖС являє собою територіальну або акваторіальну підсистему, на якій фізично розташовується всяка виробнича або невиробнича діяльність людини, тобто є, по суті, майданчиком такої діяльності. Крім того, ЖС зазнає істотного негативного еколо­гічного впливу від виробничо-господарської діяльності людини, передусім, внаслідок забруднення та інших деструктивних змін.

Будучи майданчиком виробничо-господарської діяльності та сприймаючи забруднення й інші негативні впливи цієї діяль­ності, ЖС мусить бути компонентом єдиної еколого-економічної системи.

Враховуючи сказане, природокористування треба розуміти, як триєдиний процес раціонального використання, охорони та відтворення двоєдиних компонентів матеріального виробництва (еколого-економічної системи) — ЖС і ПР, (рис. 1).

На рисунку 1 показано цілісність триєдиного процесу використання (ВК), охорони (ОХ) та відтворення (ВД) двоєдиних компонентів природної основи матеріального виробництва — природних ресурсів (ПР) та природного життєвого довкілля (ПЖД).

ДМФ — сировинні ресурси лісу (деревина, недеревинні ресурси, фауна); РКФ — різнобічні корисні функції лісу, його вплив на життєве середовище (послуги загальносуспільного користування).

Триєдиність процесу – використання, охорони, відтворення двоєдиних компонентів еколого-економічної системи – природного життєвого довкілля і природних ресурсів – має важливе методологічне значення в екологічній економії. Цей постулат узгоджується з вимогами документів Ріо-92, рекомен­даціями доповіді “Наше спільне майбутнє” Міжнародної Комісії з довкілля і розвитку (комісія Брундтланд), схваленої Генеральною Асамблеєю ООН у 1987 році, а також з іншими міжнародно визнаними документами.

 

Рис. 1. Системна сутність природокористування та його складової — лісокористування у контексті вимог принципу сталого розвитку

2.1.2. Екологічні ефекти в екосистемах та їхній вплив на усталеність соціально-економічного розвитку

 

Процес виробництва матеріальних благ, в тому числі приро­до­ко­ристу­вання, супроводжується не лише економічними витра­тами та їх результатами, але й екологічними витратами і втра­тами. Це пов’язано із взаємною трансформацією екологічного та економічного потенціалу.

У загальному вигляді екологічний потенціал – це достатні для безперервного економічного розвитку кількість і якість природних ресурсів, а також стабільність сприятливих для життє­ді­яльності людини взаємозв’язків у природному життєвому дов­кіл­лі. Такі взаємозв’язки повинні забезпечувати відтворення по­ру­шуваного діяльністю людини стану ПЖД і відтворення ви­ко­ристаних у процесі господарської діяльності природних ресурсів.

Екологічний ефект — це будь-які зміни у просторі й часі, якості умов природного життєвого довкілля, а також зміни кількості та якості природних ресурсів. Такі зміни можуть мати, як позитивний, так і негативний характер – поліпшення або погіршення природних життєвих умов, збільшення або змен­шення кількості та якості природних ресурсів. Екологічний ефект впливає, або може вплинути у майбутньому на економічні результати матеріального виробництва і невиробничої сфери.

Екологічні ефекти, на наш погляд, можна охарактеризувати десятьма ознаками: за походженням, фор­мою прояву, можли­востями кількісного ви­мі­ру, характером взаємо­зв'язку з тради­ційним економічним ефектом, синхронністю (настає одночасно з економічним ефектом або спостерігається постфактум), можли­вістю повернення до попереднього стану; тривалістю дії, прогно­зованістю (передбачуваний або непередбачуваний), масштабом дії (локальний, регіональний чи глобальний), мотивацією (нав­мисний або ненавмисний). Див. табл. 1.

Збиток або негативний екологічний ефект може виявитися далеко не відразу. Лише винятково він може збігатися за часом з прямим позитивним економічним ефектом. Негативний ефект може виявитися у вигляді прямих ресурсних втрат у народному господарстві, або у вигляді непрямих збитків за рахунок зниження якості (пошкодження) інших видів природних ресурсів, погіршення умов природного довкілля (забруднення, наводнень, ерозії ґрунту тощо), негативного впливу на здоров’я людини.

Таблиця 1

Класифікація  екологічних ефектів у екосистемах за ознаками і видами

О з н а к а

е ф е к т у

Вид    ефекту

позитивний (+)

негативний (–)

позитивний (+)

негативний (–)

Походження

природний

(зумовлений природними чинниками)

штучний

  (спричинений госпо­дар­сь­­кою діяльністю людини)

 

Форма прояву

явний

(видимий, відчутний економічною системою або людиною)

прихований

(завуальований, неви­ди­мий і невідчутний еконо­міч­ною систе­мою або людиною)

Можливість кіль­кісного виміру

вимірюваний

(можна вимі­ряти та оцінити кількісно)

невимірюваний

(не можна ви­міряти та оцінити кількісно)

Характер взаємодії з

економічним ефектом

безпосередній

(безпосе­редньо тран­сформується в економічні наслідки)

опосередкований

(опосе­ред­ковано трансфор­мується в економічні наслідки)

Часовий лаг

синхронний

(співпадає в часі з досяг­нен­ням економічного ефекту)

асинхронний

(випе­реджує в часі до­сяг­­нен­ня економічного ефек­ту або відстає від нього)

Можливість зміни

зворотний

(дозволяє повер­нутися екосис­темі до попереднього стану)

незворотний1

(не дозволяє екосистемі повернутися до попереднього стану)

Тривалість дії

короткотерміновий

(завдяки гоме­остазу або пра­ці людини, може анулю­ватися в межах до одного року)

довготерміновий

(завдяки го­ме­остазу або праці лю­ди­ни може анулю­ватися тіл­ь­ки через тривалий час)

Прогнозованість

прогнозований

(можна перед­ба­­чити з високою ймовірністю)

непрогнозований

(неможливо передбачити)

Масштаб дії

регіональний

(локальний, або в межах невеликого фізико-географічного району)

глобальний

(трансконтинентального або загальнопла­нет­ного масштабів)

Мотивація2

навмисний

(спричинений свідо­мою господарською діяль­ністю, військовими діями або терористичним актом)

ненавмисний

(несвідомо спричинений)

    1  – виключно негативний

  2 – ефекти штучного походження

 



[1] Порядок денний на ХХІ століття. Прийнято на Конференції ООН з довкілля і розвитку в Ріо-де-Жанейро у 1992 році. Інститут сталого розвитку. – Київ: Інтелсфера, 2000. – 360 с. 

[2] Програма дій з подальшого впровадження “Порядку денного на ХХІ століття” (“Ріо+5”). Прийнята на дев’ятнадцятій спеціальній сесії Генеральної Асамблеї ООН (23-28 червня 1997 року). Інститут сталого розвитку. – Київ: Інтелсфера, 2000. – 58 с.

[3] Семенець С.В. Концепція сталого розвитку: основні положення, проблеми розвитку та впровадження в світі та в Україні. В кн. “Економічні реформи в Україні в контексті переходу до сталого розвитку” / Мате­ріали 2-х конфе­рен­цій та рекомендації до проекту Національної стратегії сталого розвитку.  Інститут сталого розвитку. – Київ, Інтелсфера, 2001. – С. 7.

[4] Реймерс М.Ф. Предисловие к монографии Ю.Ю.Тупыця “Эколого-экономическая эффективность природопользования”. – М.: Наука, 1980. –      С. 5-7.

 

 

зміст попередня наступна

Юрій Туниця

ЕКОЛОГІЧНА КОНСТИТУЦІЯ ЗЕМЛІ


© 2002 ІОЦ УДЛТУ м.Львів