Pocetna Engleski Kontakt Kako da nas pronadjete
Dobrodosli na sajt medica centra
Designed on October, 2008 by Ivan Bubanovic
![]() |
Download |
![]() |
|
|
Tema meseca:
|
Intrauterina Inseminacija - IUI
Metode vestackog ili potpomognutog (asistiranog) oplodjenja obuhvataju metode kojima se kontrolise i potpomaze ne samo oplodjenje, vec i transport spermatozoida i jajne celije, zametaka, implantacija i razvijanje trudnoce. Merilo uspesnosti svih tehnika vestackog oplodjenja je procenat oplodjenih jajnih celija, ostvarenih trudnoca i konacno zivorodjene i donesene dece. Sve metode vestacke oplodnje mogu se vrsiti u prirodnom menstrualnom ciklusu ili u ciklusu sa stimulisanom ovulacijom. Uzevsi ukupno, pojedinacni uspeh (uspeh po jednom ciklusu) za bilo koju metodu asistiranog oplodjenja iznosi 12 - 45% (podaci iz literature). Zbirni uspeh kroz 4 - 6 ciklusa iznosi 45 - 75% (podaci iz literature). Trudnoce dobijene nekom od metoda vestackog oplodjenja opterecene su povisenim rizikom za spontani pobačaj i kasnije komplikacije u trudnoci, dok se kongenitalne malformacije i hromozomske aberacije javljaju sa jednakom ucestaloscu kao u spontano zacetim trudnocama.
U tehnickom smislu, Inseminacija predstavlja najjednostavniji oblik asistiranog oplodjenja. Vremenom su razvijene razlicite modifikacije inseminacije kao sto su, cervikalna, intrauterina, intratubarna cak i intraperitonealna. Osim toga, inseminacija se moze izvoditi cistom spermom posle likvefakcije ili "obradjenom" spermom kada se upotrebljavaju razlicite laboratorijske tehnike centrifugiranja, ispiranja medijumima i kondicioniranja spermatozoida. Iako se metoda inseminacije bira u odnosu na parametre spermograma i ostale detalje koji opterecuju neplodni par razlike u stepenu efikasnosti razlicitih tehnika inseminacije su veoma male. Najcesce izvodjena modifikacija inseminacije je tzv. Intrauterina Inseminacija (IUI) "neobradjenom" ili "obradjenom" (centrifugiranje, ispiranje medijumima, kondicioniranje) spermom. Inseminacija moze biti homologa (spermom supruga) ili heterologa tzv. heteroinseminacija (spermom najcesce nepoznatog donatora) koja se obavlja samo u drzavnim ustanovama.
IUI podrazumeva unosenje specijalno pripravljene sperme supruga ili partnera u matericu pri cemu temeljni preduslov za inseminaciju predstavljaju prohodni jajovodi. Najcesca indikacija za inseminaciju je smanjena oplodna moc muskarca, mala ili slabija pokretljivost spermatozoida, nepovoljan kvalitet sluzi grlica materice ili prisustvo anti-spermatozoidnih antitela, kao i nepoznati uzroci steriliteta. Moze se sprovoditi u prirodnom ili stimulisanom ciklusu. Uz ciklus monitoring: ultrazvucna folikulometrija, procena "kvaliteta" (receptivnosti) endometrijuma, (npr. 3D angio/Doppler ultrazvucni pregled) nivo estrogena i LH timing uspesnost ove metode iznosi 7-20% (prema razlicitim autorima). Efikasnost heteroinseminacije je znatno veca i u zavisnosti od fertilne sposobnosti zene moze da bude i veca od 50%.
Indikacije za IUI su:
- Cervikalni faktor sterilitet
- Odsustvo vaginalne ejakulacije:
- problem hipospadije
- retrogradna ejakulacija
- impotencija
- maligna oboljenja muškarca i krioprezervacija sperme
3. Poremecaji spermogeneze:
- astenospermija (astenozoospermia)
- oligospermija (oligozoospermia)
- teratospermija (teratozoospermia)
4. Odsustvo partnera i krioprotektivna sperma
5. Idiopatski sterilitet
IUI moze da bude pracena odredjenim komplikacijama koje po intenzitetu i ozbiljnosti mogu da budu blage pa do veoma ozbiljnih. U blaze komplikacije spadaju bolovi (grcenje materice), mucnina, povracanje i povisena temperatura. Ozbiljnije komplikacije podrazumevaju endometritis, adneksitis, tuboovarijalni apsces(i), parametritis i peritonitis. U posebnu grupu komplikacija spadaju alergijske komplikacije pa cak i anafilakticki sok. Sve komplikacije su ucestalije i intenzivnije ukoliko se IUI izvodi "nepripremljenom" spermom. Ucestalost i intenzitet komplikacija su znacajno manji kada se inseminacija izvodi "obradjenom" spermom.
Priprema pacijenata za inseminaciju podrazumeva uradjen spermogram sa spermokulturom i u bakterioloskom smislu uredan vaginalni i cervikalni bris, HSG koji pokazuje prohodnost jajovoda, povoljni parametri folikulometrije, nepostojanje zapaljenjskih procesa materice i adneksa, brijanje i apstinencija od jela i pica u trajanju od najmanje 5 sati. Posle inseminacije obicno se preventivno daju antibiotici, po potrebi kortikosteroidi, analgetici i antiemetici. Citotek aplikovan u zadnji forniks vagine posle inseminacije moze poboljsati aspiracione pokrete materice i prokrvljenost endometrijuma, sto je u osnovi funkcija prostaglandina iz sperme.
Oplodjenje nije "sudar" permatozoida i jajna celije vec mnogo vise od toga.
![]() |
![]() |
Animacije noromalnog oplodjenja:
Postoje podaci u literaturi da tretman spermatozoida u hiperbaricnoj komori (komora sa povecanim pritiskom i koncentracijom kiseonika) moze poboljsati parametre spermograma i efekte inseminacije. Takodje, postoje podaci da ultrazvucni tretman grlica neposredno posle inseminacije moze doprineti aktivaciji aspiracionih pokreta materice koji pomazu i usmeravaju kretanje spermatozoida u pravcu jajovoda. U Srbiji nema mnogo ginekologa sa iskustvom u primeni ovih pomocnih metoda pre i u toku inseminacije. Istina, veoma su retke i publikacije i radovi anglosaksonskih i ostalih autora na ovu temu, sto ukazuje na mogucnost da hiperbaricni tretman spermatozoida i ultrazvucna stimulacija uterusa nisu doveli do spektakularnih poboljsanja rezultata inseminacije.
Pravilna procena vremena (timing) inseminacije je takodje veoma vazan faktor uspesnosti ove metode. U tom smislu veoma je vazno pravilno proceniti zrelost folikula (zapremina folikula i endometrijuma, kao i prokrvljenost folikula i endometrijuma) sto se sa lakocom postize 3D ultrazvucnim merenjima i 3D angio/Doppler ultrazvucnim pregledom (vidi galeriju slika i video klipova 1 i 2).
Posetite nasu stranicu Spermogram
Kliknite ovde za povratak na vrh stranice