Strona historyczna Wandy Dramińskiej,
pseudonim powstańczy "Iza-Modrzew"

powiekszenie

 

Czytelniku: to strona nietypowa. Zawiera wspomnienia z czasu wojny i okupacji, notki o ludziach których trzeba ocalić od zapomnienia, komentarze do zdarzeń współczesnych.


Wanda Dramińska, z domu Bogusławska, urodzona w Wilnie w 1923 r. w polskiej rodzinie inteligenckiej o tradycjach patriotycznych. W wieku 17 lat ostatni raz przebywa w swym ukochanym Wilnie, lata okupacji spędza w Warszawie. Zapisuje się na Tajny Uniwersytet, gdzie studiuje filologię słowiańską. Tu poznaje swego przyszłego męża, Jerzego, którego poślubia w 1943 roku. Jerzy D. był synem chrzestnym marszałka Józefa Piłsudskiego, studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Na początku sierpnia 1944 r. oboje walczą w Powstaniu Warszawskim na ul. Filtrowej, a w ich mieszkaniu urządzony jest punkt sanitarny. 10 sierpnia, wraz z grupą powstańców, zostaje schwytana przez hitlerowców. Trafia najpierw na "Zieleniak", gdzie jest świadkiem potwornych zbrodni, następnie zostaje wcielona do transportu do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po raz ostatni widzi swego poślubionego rok wcześniej męża, całą rodzinę... W obozie walczy o przeżycie dla siebie i swego nie narodzonego dziecka, przeżywa gehennę, którą spisze 50 lat póĄniej. W 1945 roku zostaje wyzwolona przez Armię Czerwoną, trafia do Krakowa gdzie rodzi się jej córka Ewa, następnie wraca do Warszawy, gdzie mieszka do dziś.

Wanda D. jest pogodnym, głęboko wierzącym człowiekiem. Całe życie dzielnie stawiała czoło wyzwaniom. Pomogła dziesiątkom ludzi, zawsze jest gotowa wysłuchać i doradzić. Od kilku lat spisuje wspomnienia. Żywo uczestniczy w bieżących zdarzeniach. Pasjonuje się historią walk Armii Krajowej na WileńszczyĄnie i NowogródczyĄnie, pragnie ocalić od zapomnienia ludzi - prawdziwych bohaterów, takich, jakich już nie ma, tych, którzy w dobrej sprawie oddali to, co mieli najcenniejszego, własne życie.

Poniżej zamieszczony jest wybór tekstów jej autorstwa, na czele ze wstrząsającym opisem pobytu w Oświęcimiu. Niektóre teksty mogą zawierać powtórzenia.

Andrzej Wilamowski

Prawa autorskie zastrzeżone.

Kontakt e-mail: oui@o2.pl

Uwaga: e-mail był ostatnio nieaktywny. Od 19 marca 2007 r. proszę kontaktować się za pomocą nowego adresu e-mail: oui@o2.pl


Tekst dodany 6.12.2002. Wanda Dramińska odeszła od nas dziś w nocy. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci!

Wspomnienie o Wandzie

Zdjęcia


Wiersze Wandy Dramińskiej


  1. Przeżycia kobiety w ciąży w Oświęcimiu
  2. Losy mojej rodziny w czasie II Wojny Światowej
  3. WOJNA

Wspomnienia o bohaterach z czasów wojny i okupacji

  1. Wspomnienie o moim kuzynie Janie Kazimierzu Mackiewiczu ps. "Kordian"
  2. Zdzisław Nurkiewicz
  3. Pułkownik Adolf Pilch
  4. Iza Godlewska
  5. Janina Stefkowa
  6. Jadwiga Bałabuszko-Sławińska
  7. Bronisława Choryń
  8. Irena Baranowska
  9. Sabina Kalinowska
  10. Porucznik Stanisław Mateusz Winter
  11. Porucznik kawalerii Jerzy Piestrzyński "Helski" i porucznik piechoty Franciszek
  12. Kapral Stefania Burak
  13. Maria Czaińska
  14. Halina Drucko-Podbereska
  15. Siostry Nazaretanki z Nowogródka
  16. Wspomnienie o Irenie Molak
  17. Wspomnienie o Mietku Zieleniewskim

Inne teksty:

  1. O kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej
  2. Pamiętam...
  3. Ponary
  4. Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie walczy w Powstaniu Warszawskim
  5. Sztandar

Odsyłacze