Karlo ir Albrechto Haushoferių įtaka.


Profesorius Karlas Haushoferis ir jo sūnus Albrechtas laikomi politiniais veikėjais glaudžiai susijusiais su nacizmo epocha. Tą patį galima pasakyti ir apie jų ideologines ir politines pažiūras - būtent jomis susižavėjęs, Rudolfas Hessas ryžosi skristi į Škotija. Tuo galima beveik neabejoti, nors pats Hessas šį skrydį kaikė savo ir tik savo idėja bei "nuopelnu".

Špandau kalėjimo komendantas, pulkininkas Judjinas K. Birdas, kuris čia tarnavo nuo 1964 - ųjų metų, ne kartą pažeidinėdavo kalėjimo instrukcijas. Su Hessu jis diskutavo politinėmis temomis.

J.K.Birdą labiausiai domino Hesso skrydžio į Angliją motyvai. Vienos "atvirumo" valandėlės metu Hessas buvo prasitaręs, kad Hitleris niekada nenorėjo Anglijos žlugimo. Fiureris siekė nutraukti kovą tik nežinojo kaip tai padaryti ir net nenutuokė, kad Hessas skris pas Hamiltoną. Hessas prisiemė visą atsakomybę už skrydį ir nenorėjo atskleisti savo planų net ir pačiam Hitleriui.

Taigi, versija apie "Hessą - atskalūną"?

Pulkininkas Birdas tuo labai abejoja. Jo abejonės dar labiau sustiprėjo kai jis susipažino su Haushoferių archyvu.

Peršasi aiški ir nenuginčijama išvada: Hessui didžiulę įtaką darė buvęs jo mokytojas Karlas Haushoferis ir jo sūnus Albrechtas, kuris tuo metu dirbo Vokietijos Užsienio reikalų ministerijoje. Taigi "politinėje virtuvėje" pasirodė dvi naujos figūros, kurios, kaip vėliau paaiškės, turės nemažai įtakos tolesnei įvykių raidai.

Karlas Haushoferis - vienas teoretikų, kurie beatodairiškai siekė valdžios. Jo geopolitikos pagrindą sudarė Vokietijos pretenzijos dėl "gyvybinės erdvės" (vok. Lebensraum) trūkumo. Haushoferis manė, kad tą "gyvybinę erdvę" Vokietija turi išsikovoti ne viena, o kartu su Anglija. Prisiekęs antikomunistas Haushoferis Angliją matė kaip pavyzdinę valstybę, iš kurios, reikia mokytis kaip viešpatauti pasaulyje. Rudolfas Hessas, antrasis po Goeringo "fiurerio įpėdinis", visiškai pritarė ekspansyvinei "gyvybinės erdvės" išplėtimo teorijai, tačiau buvo prieš Sovietų Sąjungos užpuolimą kol nebus baigtas konfliktas su Anglija. Hessas manė, kad iš to naudos turės tik bolševikai.

Karlas Haushoferis Hessą laikė vienu iš gabiausių savo mokinių ir labai palankiai vertino jo atsidavimą nacizmo idealams. 1923 m. lapkričio 9 d. "alaus pučo" metu Hessas žingsniavo šalia Hitlerio, todėl policininkai nesunkiai įsidėmėjo jo veidą. Pučui žlugus policija tuoj pat ėmėsi ieškoti Hesso, tačiau Haushoferis paslėpė bėglį savo užmiesčio viloje.

Kokiu būdu Haushoferiai sugebėjo pastūmėti Hessą ryžtis skrydžiui?
1940 m. rugpjūčio 2 d. Albrechtas Haushoferis nusiuntė laišką savo tėvui apie "Centrinės Europos reorganizavimo" planus. Šiuos planus jis apsvarstė drauge su Hessu. Taip pat buvo aptarti vermachto veiksmai Europoje bei galima invazija į Šveicariją ir Prancūzijos išskaidymas (buvo planuojama sudaryti separatinę bretonų valstybę - aut. past.). Hessas pareiškė, kad "valdantieji Vokietijos sluoksniai labai nenori veltis į konfliktą su sala" ( Anglija - aut. past.) ir tuoj pat uždavė klausimą, kuris labiausiai ir domina: "ar Anglijoje įmanoma surasti toliaregių politikų ir šiaip aukštų bei įtakingų asmenų, kurie sutiktų tartis dėl taikos?"

Tą kartą Haushoferis nieko konkretaus neatsakė. 1940 -ųjų rugsėjo 3 d. Karlas Haushoferis parašo laišką savo sūnui, kuriame informuoja, kad "pasiruošta kovai prieš įžymiąją salą". Ir tikrai - būtent tomis dienomis Hitleris davė įsakymą dėl operacijos "Seelowe" (liet. Jūrų liūtas) pradžios - 1940 metų rugsėjo 21 d. Maždaug tuo pat metu Hessas pakartojo savo klausimą: "ar yra būdų sustabdyti artėjančią katastrofą? Ar negalima organizuoti susitikimo Anglijoje?"

Į tai Haushoferis jausnesnysis atsakė teigiamai ir konkrečiai nurodė, kad santykiai bus užmegzti per Lisaboną. Pasirodo ten bus švenčiamas Karališkųjų rūmų jubiliejus ir jis asmeniškai gavo kvietimą. Haushoferis net pasakė Hessui, kad pats pakalbės su tuo žmogumi dėl skrydžio galimybių.

Kas tas žmogus? Tai misis Violeta Roberts - buvusio Indijos vicekaraliaus dukra. Būtent ji pasiuntė Albrechtui Haushoferiui asmeninį kvietimą į šventę. Haushoferis tai įvertino kaip "likimo dovaną". Hesso paklaustas kokį ryšį gali turėti ponia Roberts ir Anglijos Ministrų kabinetas, Haushoferis patikslino, kad ponios vyras, Patrickas Robertsas antrąjį dešimtmetį dirbo Anglijos pasiuntinybės sekretoriumi Vokietijoje. Tiesa, nežinoma ar ta "likimo dovana" tikrai buvo iš ponios Roberts ar iš Intelligence Service?

1940 m. rugsėjo 10 d. Hessas skubiai parašė laišką Karlui Haushoferiui, tikindamas, kad jokiu būdu negalima nutraukti tokių pažinčių. Pats Hessas siūlė tokį variantą: kuo greičiau organizuoti susitikimą neutralioje valstybėje ir apie ruošiamą skrydį suteikti visą informaciją. Susirašinėjant buvo imtasi ypatingų saugumo priemonių - Hessas tiesiog paniškai bijojo, kad korespondencija nepatektų į Canario ar į Heydricho SD rankas. Ir tai gali būti dar vienas įrodymas, kad Hitleris nieko nežinojo apie planuojamą skrydį.

Jei laiškus būtų perėmę Abvero ar SD agentai, tiek Canaris, tiek Heydrichas neabejotinai būtų perdavę juos Hitleriui. Svarbu pažymėti ir tai, kad Albrechtas Haushoferis labai pesimistiškai vertino rengiamo skrydžio galimybes. Jis netgi manė, kad anglai gali iš vis nereaguoti į jo siunčiamą laišką. Tačiau tai jau nebesustabdė Hesso - jis davė komandą veikti.

1940 m. rugsėjo 23 d. Hesso paprašytas, Haushoferis parašė laišką Kento kunigaikščiui Hamiltonui siūlydamas susitikti Lisabonoje ir apvarstyti tolesnę veiksmų eigą. Tačiau čia Hessą ištiko nesėkmė (apie tai jis sužinojo tik Niurnbergo proceso metu - aut. past.) - Haushoferio rašytą laišką perėmė anglų žvalgyba. Hessas yra netyčia prasitaręs, kad Hitleris buvo davęs neoficialų sutikimą pradėti ieškoti būdų kaip susitarti su Anglija. Bet tai dar nereiškia, kad Hitleris davė sutikimą (nors ir neoficialų) tiesiogiai pradėti derybas su anglais ir kodėl būtent Hessas turėjo tapti tuo "derybininku"?

Šiaip ar ar taip klausimas dėl Hesso skrydžio motyvų ir klausimas kas jam įsakė tai padaryti, yra nesusiejami. Visiškai tikėtina, kad Hessas skristi į Angliją sumanė pats ir jokio nurodymo, o ir anaiptol įsakymo, jis negavo. O be to pats Hessas buvo ne kartą pareiškęs, kad Hitleris apie jo skrydį sužinojo tik iš jo (Hesso) adjutanto Pintscho, kuris pasirodė fiurerio būstinėje 1941 m. gegužės 12 -os dienos ryte, t.y. tada kai Hessas jau buvo nusileidęs netoli Hamiltono rezidencijos Škotijoje.

Nagrinėjant šį klausimą, įtakos gali turėti to meto politinė bei karinė padėtis, vadinasi ir Haushoferiai.

Pirma, Prancūzijos kampanijos metu 1940 m. birželio mėnesį Hessas sužinojo apie intensyvius, tačiau nevaisingus, Hitlerio bandymus ieškant kompromiso su Anglija. Antra, maždaug tuo metu Hitleriui subrendo idėja pradėti ruoštis invazijai į Sovietų Sąjungą. Toliau - Hessas puikiai žinojo, kad mėgstamas Hitlerio derybų būdas yra "specialiųjų emisarų" siuntimas. Dar geriau Hessas žinojo, kad idėja dėl kompromiso su Anglija seniai brandinama ir Vokietijos valdžios viršūnėse.

Ir štai dvi datos: 1940 m. gruodžio 18 d. Hitleris pasirašo "Barbarossos" direktyvą ir 1941 m. sausio 10 d. Hessas pirmą kartą pamėgina išskristi į Angliją, tačiau nesėkmingai. Pačioje sausio pradžioje Hessas pasikvietė "VNSDP užsienio organizacijos" lyderį Wilhelmą Bohlę ir liepė jam išversti į anglų kalbą keletą dokumentų. Kaip paaiškėjo, minėti dokumentai buvo apie būsimą federacinę Anglijos ir Vokietijos sąjungą, kurioje vadovaujantis vaidmuo turėjo atitekti Vokietijai. Pasirodo šių dokumentų pagrindu Hessas rengėsi siūlyti anglams taikos sąlygas. Būtent apie federacinę Anglijos ir Vokietijos sąjungą taip dažnai kalbėdavosi Hessas ir Albrechtas Haushoferis.

Peršasi aiški išvada, kad šie dokumentai - jųdviejų apmąstymų rezultatas. Tikėtina, kad prie šių dokumentų ruošimo prisidėjo ir Karlas Burckhardtas. Pastarasis ne kartą vykdė įvairias tarpininko funkcijas 1938 - 1939 metais. A. Haushoferio susitikimas su Burckhardtu turėjo ir principinį pobūdį, nes būtent Burckhardtas pranešė Haushoferiui apie sąlygas, kurias kėlė Londonas. Tai tapo žinoma po to, kai 1941 m. gegužės 12 d. Haushoferiui buvo įsakyta paruošti dokumentą apie Rudolfo Hesso galimybes susitarti su Londonu. Kaip rašė Haushoferis jaunesnysis, "anglų interesai Rytų ir Pietryčių Europoje (išskyrus Graikiją) yra viso labo tik nominalūs. Nė viena "veikianti" ir vaisingai dirbanti Anglijos vyriausybė neatsisakys progos atkurti normalią valstybių sistemą Europoje". Reikia suprasti, kad anglai po eilės Vokietijos žygių į įvairias Europos valstybes, suvokė, kad Europos politinis žemėlapis labai pasikeitė. Ir pagaliau paskutinis faktas tai, kad kolonijų klausimas yra lengvai išsprendžiamas, jei Vokietija pasilieka visas tuo metu turėtas kolonijas ir daugiau nebekelia jokių pretenzijų.

Gegužės 4 d. Hessas paskutinį kartą susitiko su Hitleriu. Hitleris pastebėjo, kad Hessas labai norėjo žinoti ar tezė apie galimą sąjungą su Anglija dar vis tebegalioja. Gavęs teigiamą atsakymą Hessas šiek tiek apsiramino. Tuo tarpu Anglijos Intelligence Service jau žinojo apie Albrechto Haushoferio veiksmus tarpininkaujant Hesso derybose su Hamiltonu. Pats hercogas nieko nenutuokė apie perimtą Hesso laišką. Tik 1941 m. balandžio 25 d. anglų žvalgybininkai parodė šį laišką Hamiltonui, siūlydami atnaujinti kontaktus su Haushoferiu ir skristi į Lisaboną. Balandžio 28 d. Hamiltonas nusiuntė Haushoferiui atsakymą (kurio nei Haushoferis, nei Hessas nespėjo perskaityti - aut. past.), kad sutinka susitikti, tačiau nenurodė konkretaus laiko. Anglų žvalgyba neturėjo įgaliojimų toliau veikti be Ministrų kabineto žinios - teko informuoti Winstoną Churchillį.

Pažymėtina ir tai, kad pats hercogas buvo labai atsargus žmogus - jis pareikalavo, kad apie tai būtų informuotas Didžiosios Britanijos pasiuntinys Lisabonoje, kad nurodymas skristi į Portugaliją būtų patvirtintas oficialiu įsakymu, o Foreign Office (užsienio žvalgybos skyrius) duotų jam specialias instrukcijas. Abu šie reikalavimai buvo patenkinti Aviacijos ministerijos direktyvoje (Hamiltonas tarnavo Anglijos karališkosiose oro pajėgose - aut. past.) 1941 m. gegužės 10 d. Hamiltono susitikimui su Haushoferiu pritarė ir Churchillis. Tačiau buvo per vėlu - tuo metu Hessas jau skrido Škotijos krantų link.

Kaip matome, be Haushoferių "pagalbos" čia neapseita - skrydis buvo parengtas ne tik techniškai, bet ir politiškai bei ideologiškai.


[ SECTION A ] [ SECTION B ] [ SECTION C ] [ SECTION D ] [ SECTION E ] [ SECTION F ]

[ BACK TO HESS MAIN PAGE ]

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ]

© 2000 Created and Compiled by Rokas Pukinskas