Abejotina savižudybės versija


Hesso mirtį 1987 - aisiais rugpjūčio 17 - ąją, kaip ir jo skrydį į Britaniją, gaubia paslaptis. Jį rado pasikorusį, o gal ir pakartą ( ? ), mažoje kalėjimo sodo pašiūrėje. Po Hesso mirties praėjus septyniems mėnesiams, jo palaikai iš slaptos palaidojimo vietos buvo perkelti šalia tėvų.

Daugumos periodinių leidinių ir autorių, rašančių apie Antrąjį Pasaulinį karą, teigia, kad Hessas nusižudė. Tačiau istorikai, konkrečiai besidomiantys Hesso paslaptim, linkę traktuoti šį faktą kiek kitaip.

1947 m. liepos 18 d. į Špandau kalėjimą buvo atvežti septyni nuteistieji nacių vadovai: Karlas Doenitzas, Balduras von Schirachas, Albertas Speeras, Konstantinas von Neurathas, Walteris Funkas, Erichas Raederis ir Rudofas Hessas. Pastarieji trys buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos. Tačiau 1966 m. spalio 1 d. anksčiau laiko buvo paleisti Speeras ir Schirachas - Hessas liko vieninteliu Špandau kaliniu iki savo mirties.

1987 m. rugpjūčio 17 d. jį rado negyvą. Kaip jau minėjome, šis faktas daugeliu atveju yra įvardinamas kaip savižudybė. R. Hessą, kalėjime saugojęs rusas Aleksejus Vladimirovas abejoja ar Hessas pats sugebėjo nusižudyti. Savižudybės versija nelinkę tikėti ir mes, todėl remdamiesi kai kuriais šaltiniais pamėginsime ją paneigti.

1984 m. balandžio 26 d. Hessui sukako 90 metų. Žmogus iškalėjęs kalėjimuose pusę savo gyvenimo (46 metus - jei skaičiuosime nuo to laiko kai Hessas buvo įkalintas Anglijoje) paprastai fiziškai palūžta. Hessas skrupulingai rūpinosi savo sveikata, kuri buvo, anaiptol, ne geriausia: daug vaikštinėdavo gryname ore, visiškai nevalgė mėsos, nuolat konsultuodavosi su kalėjimo gydytojais. 1984 m. jam buvo įrengtas liftas, nes Hessas dar nuo 1941 m. stipriai šlubčiojo. 4-5 valandą ryto jis keldavosi, maudydavosi, skaitydavo spaudą. Žinoma, tai, kas nebuvo iškirpta. Tada iki pietų vaikštinėdavo po kalėjimo sodą. Popiet skaitydavo knygas (jo kameroje buvo solidi biblioteka) ir vėl eidavo vaikščioti. Kartą per mėnesį jis susitikdavo su savo šeima. A. Vladimirovas mano, kad Hessas kalėjime turėjo geras sąlygas.

Kam gi tada žudytis? Hessas turėjo pakankamai laiko apgalvoti savo gyvenimą ir jei, būtų norėjęs, butų ramiai nusižudęs, tarkim 1966-aisiais, kai jis kalėjime liko vienas.

Prieš Hesso mirtį buvo sprendžiamas klausimas dėl jo išlaisvinimo. Kalėjimo komendantas rašė specialų laišką Michailui Gorbačiovui, kuris pažadėjo išnagrinėti problemą. Viskas klostėsi Hesso naudai. Sunku patikėti, kad jis galėjo nusižudyti.

Yra dar viena įdomi aplinkybė. “Savižudybės” dieną šalia R. Hesso budėjo anglų sargybinis ir jam kažkas paskambino. Anglas iš vasaros namelio kalėjimo kieme, nuėjo į pagrindinį pastatą. Žinodami faktą, kad Hessas niekada nebūdavo išleidžiamas iš akių, ši aplinkybė atrodo labai įtartina. Anglas neturėjo teisės pasitraukti, net jei kiltų branduolinis karas. Jo nebuvo net 20 minučių. Grįžęs sargybinis rado Hessą jau mirusį.

Kyla abejonių ar Hessas fiziškai būtų galėjęs nusižudyti. Kalėjimo sodo namelyje prie sienos buvo pritvirtintas oro šildytuvas. R. Hessas “pasikorė” to šildytuvo laido kilpoje. Žinant tai, kad Hessui prireikdavo 3-4 minučių atsikelti nuo fotelio, jam tikrai nepakaktų jėgų užmegzti mazgo. Be to, Hessas nežinojo, kiek laiko nebus sargybinio, o šis vargu ar galėjo pasakyti Hessui: “Manęs nebus 15 minučių, greitai pasikark.” O be to, kam Hessui žudytis matomoje vietoje kai aplink sargybiniai, tai jis galėjo padaryti nuošalioje vietoje, tarkim vonioje ar tualete.

Logiškai mąstant, tai galėjo padaryti tik svetima ranka. Prieš pateiktus faktus savižudybės versija atrodo pernelyg neįtikinamai.

Hesso mirtis galėjo būti naudinga anglams. Juk Hessas penkerius metus praleido kalėjime Anglijoje. Jei būtų teigiamai išspręstas Hesso paleidimo klausimas, galėjo paaiškėti anglams nenaudingų dalykų ir, žinoma, kiltų skandalas. Taip mano ir Hesso sūnus, savo nuomonę išdėstęs per Nacionalinę Vokietijos televiziją.

Ganėtinai realu, kad ši versija labiausiai atitinka tikrovę jau vien dėl to, kad taip mano žmonės artimai bendravę su pačiu nuteistuoju ir stebėję jį bent keletą metų. Tačiau, šiuo atveju galima tik išsakyti savo nuomonę. Tvirtinti, kad taip buvo iš tiesų, neįmanoma.


[ SECTION A ] [ SECTION B ] [ SECTION C ] [ SECTION D ] [ SECTION E ] [ SECTION F ]

[ BACK TO HESS MAIN PAGE ]

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ]

© 2000 Created and Compiled by Rokas Pukinskas