Hesso byla Niurnbergo kariniame tribunole


1945 m. lapkričio 9 d. lėktuvas atskraidinęs Rudolfą Hessą, nusileido Berlyne. Sekančią dieną prasidėjo Niurnbergo karinis tribunolas - nacistinės Vokietijos fiurerių teismas.

Tribunolą sudarė 8 teisėjai, po 2 iš kiekvienos didžiosios šalies nugalėtojos. Didžiajai Britanijai atstovavo Tribunolo pirmininkas Geoffrey’us Lawrence’as ir Williamas Normanas Birkettas, JAV - Francis Biddle’as ir Johnas J. Parkeris, Prancūzijai - Henris Donnedieu de Vabre ir Robertas Falco, Rusijai - gen.mjr. I.T. Nikičenko ir plk.ltn A.F. Volčkovas.

Tribunolo pirmininkas perskaitė kaltinamuosius aktus. Kiekvienos šalies pagrindinis kaltintojas buvo atsakingas už atskirą punktą.

Nuskambėjus sakiniui “Tribunolas prieš Rudolfą Hessą”, fiurerio pavaduotojas atsistojo. Hessas kaltinamųjų sąraše buvo įrašytas antras, prieš jį buvo maršalas Hermannas Goeringas. Hessui buvo pateikti kaltinimai pagal visus keturis punktus. Į teisėjo klausimą ar jis prisipažįsta kaltas, fiurerio pavaduotojas atsakė: “Ne!”.

Prasidėjo Hesso bylos nagrinėjimas.

Kadangi dar kalėdamas Anglijoje, Hessas pareiškė, kad jam sutriko atmintis, prieš pat kelionę į Niurnbergą jis buvo ištirtas Anglijos gydytojų. 1945 m. lapkričio 7 d. pasirašytame protokole anglų ekspertai pripažino, kad Hesso psichinė būklė nestabili ir jis negali suteikti savo advokatui jokios informacijos. Todėl būtina sudaryti neutralių medikų komisiją - pageidautina iš Lozanos ar Ciuricho universitetų. Šis medikų konsiliumas tribunolo metu ištirtų Hesso sveikatą.

Tačiau anglų gydytojų teikimas buvo įvykdytas tik iš dalies. Tribunolas nutarė sudaryti tokią komisiją, tačiau jai vadovauti paskyrė Maskvos Medicinos instituto psichiatrijos profesorių Jevgenijų Krasuškiną ir neurologijos profesorių Jevgenijų Zepą. Savo išvadas komisija turėjo pateikti iki lapkričio 30 d., 4 val. po pietų.

Tačiau teismo proceso eigą sutrikdė paties Hesso pasirašytas pareiškimas Tribunolo pirmininkui. Jis buvo įteiktas lapkričio 30-osios vidurdienį. Hessas pareiškė, kad “siekdamas netrukdyti tribunolo darbo, jis pasirengęs dalyvauti tolesniuose posėdžiuose ir išklausyti nuosprendį kartu su savo bendražygiais (...), o taip pat jis pasirengęs atsakyti už viską ką padarė ar pasirašė.”

Tą pačią diena buvo gautos ir Krasuškino vadovaujamos komisijos išvados apie Hesso sveikatos būklę. Gydytojai pripažino, kad “nuo 1943 lapkričio iki 1944 birželio Hessas sirgo aštria amnezija (...), tačiau šie amnezijos priepuoliai baigėsi savaime ir jokios žalos kaltinamojo sąmonei bei mąstymui nepadarė (...) antrasis amnezijos periodas prasidėjo 1945-ųjų vasarį ir tęsiasi iki dabar.”

Medikų komisija pasisiūlė narko-analizės testo pagalba ištirti Hessą, tačiau pastarasis atsisakė bet kokios narkotikų injekcijos ir pareiškė, kad pasirengęs dalyvauti tolesniuose teismo posėdžiuose. J. Krasuškino vadovaujamiems ekspertams neliko nieko kito kaip tik pripažinti Hessą pakaltinamu. Medikai aptiko "tik" “skrandžio maudimą, smarkiai padidėjusį pulsą ir galvos skausmus, isterijos protrūkių galimybę”, bei pripažino faktą, kad “kaltinamasis dėl pakrikusios psichikos galėjo bandyti nusižudyti.”

1946 m. vasario 7 d. britų kaltintojas J.M.G. Griffith-Jonesas pateikė įrodymus, remiantis kuriais Hessas buvo apkaltintas nusikaltimais taikai bei sąmoklo rengimu. Kaltintojas rėmėsi tuo, kad R. Hessas turėjo didelę įtaką Reicho Gynybos taryboje, palaikė ryšius su VNSDP Rasinės politikos skyriumi. Kaip įrodymai buvo pateikti įvairūs protokolai, įstatymai ir įsakymai, kuriuos ruošė ar pasirašė Hessas kaip Reicho ministras, kalbos kviečiančios kovoti su Vokietijos priešais. Hessas buvo apkaltintas dalyvavimu Austrijos anšliuse. Jo metu Hitlerio pavaduotojas stengėsi kuo daugiau savo žmonių “prastumti” į Austrijos valdžios struktūras. Nusikalstama Hesso veikla buvo įžvelgta ir agresijos prieš Lenkiją metu. Kaip įrodymas buvo pateiktas Hesso kreipimasis į tautiečius gyvenančius ne Vokietijoje. Jame buvo raginama “visais įmanomais būdais palaikyti Hitlerį kovoje su lenkais.” Prie šio kaltinimo buvo pridėta išvada, kad Hessas vykdė propagandinį karą, o taip pat akcentuotas jo vaidmuo prijungiant Dancingo sritį prie Vokietijos.

Griffith-Jonesas taip pat apkaltino Hessą nusikaltimais žmonijai ir karo nusikaltimais. Tačiau tribunolui nepakako surinktų įrodymų ir pagal šiuos punktus Hessas vėliau buvo išteisintas.

Nagrinėjant Hesso skrydį į Škotiją, kaltintojas siūlė traktuoti šį faktą kaip nusikaltimą taikai. Tačiau tribunolas prašymą atmetė ir nusprendė šį klausimą svarstyti atskirai.

Tačiau kaltintojas nepateikė tribunolui nei Anglijos žvalgybos surinktų duomenų, nei jokių žinių apie Hesso pokalbius su Simonu ir Beaverbrooku. Nebuvo kalbama ir apie Churchillio vaidmenį. Kaltintojas teigė, kad “kaltinamojo (Hesso) skrydis į Škotiją tai anaiptol ne pokštas, nes jis rizikavo savo gyvybe, o mėginimas nukreipti Angliją prieš Sovietų Sąjungą.”

Tuo pasinaudodamas Hesso advokatas, daktaras Seidlis tuoj pat pareiškė, kad šie kaltinimai yra nepagrįsti, o įrodymai nepakankami. Seidlis akcentavo, kad Hessas kėlė kur kas didesnį pavojų priklausydamas aukščiausioms Reicho valdžios struktūroms, nei skrisdamas į Škotiją. Todėl kaltinti jį karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmonijai yra netikslinga.

Nagrinėjant Hesso įtaką Vokietijos - Lenkijos konflikte, Seidlis apklausė SS užsienio žvalgybos skyriaus pareigūną Friedrichą Gausą. Pastarasis teigė, kad 1939 m. rugpjūčio 23 d. slaptieji protokolai reiškė Lenkijos pasidalijimą tarp Vokietijos ir Rusijos. Kryžminės apklausos metu, J. von Ribbentropas patvirtino, kad Stalinas ir Hitleris nusprendė šį klausimą (Lenkijos padalijimą) spręsti jėga, jei žlugtų visos Vokietijos pastangos susitarti su Lenkija. Seidlis teigė, kad jokios ginamojo nusikalstamos veiklos ar įtakos minėtiems įvykiams, šiuo atveju, jis neįžvelgia.

Seidlio pozicija dar labiau sustiprėjo, kai vieną dieną jo rankose atsidūrė 1939 m. rugsėjo 28-osios slaptojo protokolo kopija. Advokatas atsisakė pasakyti iš ko jis gavo šią kopiją.

Visa Rusijos delegacija pašiurpo - šiuo atveju Sovietų Sąjunga iš šalies nugalėtojos galėjo pati tapti agresore, o tai būtų ypač nepalanku.

Seidlį tuoj pat nutraukė sovietų kaltintojas R.A. Rudenko, sakydamas, kad “sąjungininkai 1945-ųjų Londono konferencijos metu priėmė sprendimą nediskutuoti tribunolo metu apie šalių nugalėtojų politiką.” Rudenko pareiškė, kad Hesso advokatas įžeidė tribunolą ir nori jį sumenkinti.

Pats Hessas visą tesimo posėdžių laiką sėdėjo nejudėdamas. Retkarčiais jis pakeldavo galvą ir stebėdavo kitų teisiamųjų reakciją arba darydavo raumenis atpalaiduojančius pratimus. Tai nieko nebestebino - tribunolas jau buvo susipažinęs su medicinos ekspertų išvadomis.

1946 m. liepos pradžioje pateikus visus įrodymus, savo pasisakymus pradėjo advokatai. Kaip kadaise Hessas kalbėdamas su Simonu, Seidlis pradėjo nuo Versalio sistemos ir iš karto buvo pertrauktas tribunolo pirmininko. Tai pasikartojo dar tris kartus. Teismas nesutiko su Seidlio pasirinkta gynybos taktika ir G. Lawrence’as, pasinaudodamas tribunolo pirmninko teisėmis, neleido baigti kalbos.

Hesso advokatui buvo leista pataisyti ginamąją kalbą ir duoti ją patikrinti teismo cenzoriams. 1946 - ųjų liepos 25 d. Seidlis gavo cenzūruotą kalbą. Buvo išbrauktos jo pastabos apie Versalio sistemą, o skyrius apie slaptąjį rugsėjo 28-osios protokolą dingęs visiškai.

Įtūžęs Seidlis nusprendė atsisakyti ginti Hessą, perskaityti savo pareiškimą viešame posėdyje ir palikti teismo rūmus, tačiau tam kategoriškai pasipriešino pats Hessas. Cenzūruota Hesso advokato kalba praktiškai neteko ginamosios galios. Pagrindinis koziris - skyrius apie Stalino - Hitlerio paktą ir slaptuosius protokolus buvo išbrauktas. Likusios nekonkrečios tezės, kuriomis gynimo metu manipuliavo Seidlis, nepadėjo Hessui.

1946 m. spalio 1 d. Niurnbergo karinio tribunolo pirmininkas G. Lawrence’as perskaitė nuosprendį: 12 kaltinamųjų nuteisiami mirties bausme pakariant, trys kaltinamieji išlaisvinami teismo salėje, septyniems paskirtas laisvės atėmimas įkalinant. Hessas buvo nuteistas pagal pirmus du punktus (sąmokslo rengimas bei nusikaltimai taikai) ir pasmerktas kalėti iki gyvos galvos.


[ SECTION A ] [ SECTION B ] [ SECTION C ] [ SECTION D ] [ SECTION E ] [ SECTION F ]

[ BACK TO HESS MAIN PAGE ]

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ]

© 2000 Created and Compiled by Rokas Pukinskas