Hesso pozicija derybose su I. Kirkpatricku


1941 m. gegužės 10 d. Hessas parašiutu iššokęs iš lėktuvo, nusileido netoli hercogo Hamiltono rezidencijos Dungavelio pilies. Hesso atvykimas sukėlė sumaištį Hitlerio rezidencijoje; ne mažesnė panika buvo jaučiama ir Londone: Churchillis jaudinosi - o kas jei Hessas atskrido norėdamas pasiūlyti kompromisą? Tada “miuncheniečiai” vėl laimėtų pergalę.

Pirmasis, gegužės 11 d., po gana ilgo delsimo, Hessą atpažino hercogas Hamiltonas. Jųdviejų pokalbio pradžioje Hessas tuoj pat užsiminė apie “taikos sąlygas”.

Po to pas Hessą buvo nusiųstas Intelligence Service Foreign Office (liet. k. žvalgybos tarnybos užsienio skyrius ) pareigūnas, buvęs Anglijos pasiuntinybės Vokietijoje bendradarbis Ivone’as Kirkpatrickas. Kirkpatrickas asmeniškai pažinojo Hessą dar nuo savo darbo pasiuntinybėje laikų. Susitikimai įvyko gegužės 13, 14 ir 15 dienomis, kiekvienas toks pokalbis truko po dvi tris valandas.

Kaip atsimena Kirkpatrickas, dėstydamas savo pasiūlymus, Hessas šnekėjo tarsi kažko bijodamas, kartais mikčiodamas ir užsikirtinėdamas. O Hesso “pasiūlymai” privertė suklusti ne tik Churchillį ir Intelligence Service: separatinė Anglijos ir Vokietijos taika, būtinas Ministro Pirmininko atsistatydinimas, įtakos sferų pasidalijimas, Vokietijos interesų pripažinimas Artimuosiuose Rytuose arba… Britanijos salų jūrinė blokada ir mirtis iš bado.

Churchillis sužinojęs Hesso ir Kirkpatricko pokalbių turinį pažymėjo, kad Hessas tikriausiai turi ir kitų tikslų. Prasidėjo ginčai, kurių metu į spaudą neaiškiomis aplinkybėmis pateko pranešimas apie Hesso ir Hamiltono ( ! ) kontaktus. Anglijos vyriausybė tuoj pat paneigė šį pranešimą kaip neatitinkantį tikrovės. Šiuo pranešimu Ministrų kabinetas dar labiau sustiprino visuomenės nepasitikėjimą ir įtarimą: o kas jeigu kalba iš tiesų eina apie sąmokslą?

Po tris dienas trukusių susitikimų su Ivone’u Kirkpatricku, gegužės 16 d. Rudolfas Hessas buvo nugabentas į Londono Towerį - jis tapo paskutiniuoju šios tvirtovės kaliniu. Per apklausą kalėjime jis kalbėjo, kad Vokietija gerbs britų imperijos nedalomumą, jei Hitleriui bus palikta veiksmų laisvė Europoje. Hessas apstulbino visus pareikšdamas, kad gandai apie ruošiamą Vokietijos įsiveržimą į Sovietų Sąjungą yra nepagrįsti. Jis dar sykį pareiškė, kad Churchillis turėsiąs atsistatydinti.

Bet nieko panašaus neįvyko. Akylai saugomas Hessas iš Londono Towerio buvo pergabentas į užmiesčio vilą Myttchet Place, netoli Britanijos sostinės. Vilai buvo duotas kodinis pavadinimas Camp Z (liet. k. stovykla Z).


[ SECTION A ] [ SECTION B ] [ SECTION C ] [ SECTION D ] [ SECTION E ] [ SECTION F ]

[ BACK TO HESS MAIN PAGE ]

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ]

© 2000 Created and Compiled by Rokas Pukinskas