W przyszłości, największym wyzwaniem dla wszelkich Internetowych Serwerów Szachowych (ISS) nie będą zbyt powolne połączenia sieciowe, ale nieuczciwi gracze korzystający z pomocy komputerowych programów szachowych do gry przeciwko innym członkom danego ISS. Posiadanie wysokiego rankingu nie tylko pomaga w zyskaniu szacunku i wiarygodności, ale również daje możliwość gry przeciwko innym graczom o wysokim rankingu. Dlatego też łatwo jest zrozumieć motywy, dla których nieuczciwy gracz może zdecydować się na korzystanie z pomocy komputerowego programu szachowego.
Zwalczanie tego typu nieuczciwości (szczególnie z punktu widzenia ISS) jest niezwykle trudne. W miarę ulepszania komputerowych programów szachowych, zatrze się różnica pomiędzy grą komputerów i grą zawodników czołówki światowej szczególnie, gdy autorzy poprawią głębię planowania i strategię gry swoich programów szachowych.
Koniec końców przegranymi będą zarówno oszukujący, jak i oszukiwani. Oszukujący uzyskają fałszywe poczucie osiągnięcia sukcesu, podczas gdy oszukiwani zaczną wątpić we własne możliwości ulepszenia poziomu gry.
Mam głęboką nadzieję, że ISS'y nigdy nie przyzwolą na tego typu nieuczciwość. Wypacza ona ducha sportowej walki i sens zmagań na szachownicy. Wierzę również, że niedozwolone korzystanie z programów szachowych jest problemem bardziej rozpowszechnionym, niż niektórzy chcieliby wierzyć.
Poniżej kilka typowych oznak, że i Ty możesz być ofiarą nieuczciwej gry. Pamiętaj jednak o tym, iż owe oznaki występują od czasu do czasu w grze każdego zawodnika, jak i o tym że zbyt pochopne oskarżanie przeciwnika o nieuczciwość może zniszczyć radość jaką przynosi gra w szachy.
1) nietypowy sposób gospodarowania czasem do namysłu
2) idealna znajomość teorii wielu różnorodnych debiutów
3) zużywanie kilku sekund czasu do namysłu na oczywiste posunięcia, nawet w pozycjach, w których odpowiedź jest wymuszona lub oczywista (np. x
+ ,
x
)
4) bezbłędna (lub prawie bezbłędna) taktyka, jak i zużywanie jedynie kilku sekund czasu do namysły na znalezienie dokładnych uderzeń taktycznych (szczególnie w pozycjach otwartych)
5) uparta i dokładna obrona, która wydaje się wykraczać poza zdolność zwykłego człowieka na walkę ze stresem
6) duża różnica w rankingu szybkiego blica (np. 1 min na partie - tzw. 1, 0) i tradycyjnego blica (5 min na partie - tzw. 5, 0).
Uczciwi członkowie ISS'ów: nie dajcie się wpuścić w maliny! Niezmiernie łatwo jest uzyskać pomoc komputera/programu szachowego do gry w blica 5, 0.