Home

Leerplan

Thema 1 2A

Thema 1 2B

Thema 1 2D

Thema 1 2E

Thema 2 2B

Thema 2 2D

Thema 4 2A

Thema 4 2B

Thema 4 2D

Thema 4 2E

Thema 5 2A

Thema 5 2D

Thema 5 2E

Thema 6 2B

Thema 6 2D

Thema 7 2A

Thema 7 2B

Thema 7 2D

Thema 7 2E

Thema 8 2A

Thema 8 2D

Thema 8 2E

Thema 9 2A

Thema 9 2B

Thema 9 2E

Thema 10 2B

Hit Counter

Thema 4:  2 A
2 illo a

studenten : Katrien Goris, Ilse Jansen, Ilona Senden, Kirsten Steegen

leerplan : p. 198 – 201

doelstellingen :

De leerlingen kunnen… 

K2 : onderkennen en verwoorden wat vriendschap is in het bijbelverhaal,

1 Koningen 1 - 4.

K4 : leren verwoorden wat echte vriendschap kenmerkt : vertrouwen, eerlijkheid,

aandacht, bevestiging, tederheid, trouw.

 

 

UITWERKING LES 1 : VRIENDSCHAP

 

Doelen van de activiteit (cognitief, psychomotorisch, sociaal en affectief)

De lln kunnen…

S-A : - zich inleven in het bijbelverhaal.

- het belang van vriendschap inzien en verwoorden.

C : - kwaliteiten van vriendschap ontdekken en benoemen.

- hun eerste indruk van het verhaal geven.

PM : - samenwerken, elkaar helpen en begeleiden tijdens de spelletjes.

Basisidee : Vriendschap is een belangrijke waarde in het leven en ze heeft vele kwaliteiten, o.a. vertrouwen, eerlijkheid… Zonder vriendschap kan je niet leven.

Vriendschap kan uitgroeien tot liefde.

Lesfasen en lesinhoud (Wat) Didactische werkvormen, groepering… (Hoe)

 

INTRODUCTIE

1. Spelletjes rond de dingen die vriendschap bevorderen en rond de dingen die vriendschap tegenwerken.

vertrouwen :

- (per 2) elkaar geblinddoekt rondleiden in de school

- 1 persoon tussen 2 anderen laten vallen

- met een hand in een zak, doos voelen

aandacht : (per 2) 1 min. iets vertellen en de andere vertelt het zo exact mogelijk na

jaloezie : (3 groepen) roddel doorgeven

2. Gesprekken rond de kwaliteiten van vriendschap.

eerlijkheid – trouw : vertellen over leugens, stoefen en opschepperij

KERN

1. Woordenveld opbouwen rond vriendschap.

kernwoord : vriendschap

woordenveld : Õ aandacht

Õ vertrouwen

Õ trouw

Õ eerlijkheid

Ö jaloezie

 

2. Werken met een bijbelverhaal :

1 Koningen 1 – 4

2.1 inleiding

situering in het thema :

vriendschap – liefde

« Salomons wijsheid »

 

2.2 vertellen

zie 1 Koningen 1- 4

2.3 eerste indrukken

 

 

 

 

 

SLOT

1. opdracht voor volgende les

 

1 : klassikale opdracht

 

De lkr legt de spelletjes uit en de lln voeren ze uit.

Het thema van de spelletjes wordt nog niet benoemd.

 

 

 

 

2. klasgesprek

De kdn vertellen over hun ervaringen.

 

 

1. OLG

De lkr vraagt of de lln kunnen uitleggen waarover de spelletjes gingen en of ze er een naam aan kunnen geven. De lkr vraagt of de lln het kernwoord kunnen invullen.

Er wordt gewezen op het verschil tussen de dingen die vriendschap bevorderen en de dingen die het tegenwerken.

 

 

2.1 OLG

De lkr legt de link tussen vriendschap en liefde. De kdn weten misschien al welk bijbelverhaal

(of meerdere) hiermee te maken hebben en mogen deze dan benoemen.

2.2 verbaal aanbieden

De lkr leest het bijbelverhaal voor.

2.3 klasgesprek

De lkr stelt enkele vraagjes en de lln geven hun eerste indruk van het verhaal.

- Wat vond je ervan ?

- Wat vond je spannend en waarom ?

- Welk fragment vond je ontroerend en waarom ?

1. klassikale opdracht

De lln krijgen de tekst mee naar huis en moeten het verhaal aandachtig herlezen.

 

UITWERKING LES 2 :

VRIENDSCHAP à LIEFDE

 

Doelen van de activiteit (cognitief, psychomotorisch, sociaal en affectief)

De lln kunnen…

C : - het verhaal navertellen.

- de diepere betekenis achter de personages verwoorden.

- een andere wending aan het verhaal geven.

- vragen stellen aan de personages en antwoorden geven op de vragen.

- een nieuwe titel bedenken.

S-A : - in de huid van de personages kruipen.

- vriendschap tussen klasgenoten tonen.

Basisidee : Vriendschap is een belangrijke waarde in het leven die kan uitgroeien tot liefde. Liefde overstijgt alle problemen, zorgen en kwade gedachten.

Lesfasen en lesinhoud (Wat) Didactische werkvormen, groepering… (Hoe)

 

 

INTRODUCTIE

1. opfrissing bijbelverhaal : navertellen

 

 

 

KERN

1. verdieping bijbelverhaal : 1 Koningen 1 – 4

1.1 bespreking personages

koning Salomon

- een wijze man

- moet een moeilijke beslissing nemen

- vertrouwde op het antwoord van de echte moeder

- heeft correct (of niet ?) gehandeld

valse moeder

- kon misschien geen kdn krijgen

- het is fout wat ze doet (egoïstisch)

- ze wil het kind laten doden

- hecht geen belang aan het leven van het kind

echte moeder

- houdt van het kind

- lief, teder, eerlijk

- heeft alles over voor haar kind

- staat haar kind liever af dan dat het wordt gedood

1.2 de lege stoel

echte moeder à op de stoel

valse moeder à op de stoel

Salomon à op de stoel

 

 

 

2. verwerking van het bijbelverhaal

Het zoeken van een nieuwe titel.

 

 

 

 

 

SLOT

1. Verbetering van de vriendschap

 

1. OLG

De llln vertellen het verhaal na. De lkr kan ev. enkele vraagjes stellen als hulp om het verhaal op te bouwen.

 

 

1.1 OLG

De lkr stelt vraagjes over alle personages en pikt in op de reacties van de lln.

- In welk personage leef jij je het meeste in ? Waarom ?

- Zou je hetzelfde doen als je personage x was of niet en

waarom, wat en hoe zou je het anders doen ?

- Wat vind je van personage x ?

- Wat zou dat personage voelen, denken, willen, hopen ?

 

 

 

 

 

 

 

1.2 kringgesprek

De lln kiezen een personage dat ze op de lege stoel in het midden willen zetten.

De lln mogen nu vragen stellen aan het personage. Ze mogen ook in de huid van het personage kruipen en antwoorden op de vragen van andere lln.

2. klasgesprek

De lln mogen een nieuwe titel zoeken en die bij het verhaal schrijven. Er wordt ook uitgelegd waarom men een andere titel kiest.

 

 

 

 

1. groepsopdracht (4 of 5 lln)

De kdn krijgen een kaartje met hun naam op. In hun groep worden de kaartjes doorgegeven. De lln schrijven op het kaartje iets goed over de persoon van wie het kaartje is.

Ze mogen dingen opschrijven om de vriendschap te bevorderen.