Home

Leerplan

Thema 1 2A

Thema 1 2B

Thema 1 2D

Thema 1 2E

Thema 2 2B

Thema 2 2D

Thema 4 2A

Thema 4 2B

Thema 4 2D

Thema 4 2E

Thema 5 2A

Thema 5 2D

Thema 5 2E

Thema 6 2B

Thema 6 2D

Thema 7 2A

Thema 7 2B

Thema 7 2D

Thema 7 2E

Thema 8 2A

Thema 8 2D

Thema 8 2E

Thema 9 2A

Thema 9 2B

Thema 9 2E

Thema 10 2B

Hit Counter

Thema 7 2E
2 illo e:

Auteurs: Ann Natens, Ellen Vandervee, Annick Vanhelden, Jo Hasevoets

Thema: natuur en cultuur

Doelstelling:

Positieve en negatieve aspecten in natuur, wetenschap en techniek – Kinderen verkennen hoe natuur, wetenschap en techniek het leven kunnen bevorderen of kunnen schaden.

Leerplan blz. 208

 

Titel van les 1 + concrete doelstellingen:

Positieve en negatieve gevolgen van natuur, wetenschap en techniek

Van de lln. wordt verwacht dat ze:

cognitief:

voor- en nadelen van natuur, wetenschap en techniek kunnen opsommen ahv artikels

ahv de nadelen de gevaren van natuur, wetenschap en techniek kunnen verwoorden

ahv de voordelen hun be- en verwondering voor natuur, wetenschap en techniek kunnen verwoorden

psychomotorisch:

de artikels kunnen lezen

dynamisch-affectief:

in groepjes kunnen samenwerken

 

Werkwijze van les 1:

Lesfasen en lesinhoud (Wat)

Didactische werkvormen, klasschikking, groepering … (Hoe)

I. INTRODUCTIE

1. Aankondiging

Natuur: alles op aarde waar de mensen niks aan hebben veranderd. (water, bloem)

Wetenschap: een heleboel kennis over een onderwerp (vb. geschiedenis, biologie) (medicatie, atlas)

Techniek: alles wat te maken heeft met het bedenken en maken van machines, apparaten, wegen, bruggen, raketten, enzovoort. (mixer, horloge)

 

II. KERN

1. Artikels bespreken

artikels: zie bijlage

 

 

 

 

 

2. Artikels naar voor brengen

 

 

 

 

3. Terugblik naar beginmateriaal

 

 

 

III. SLOT

 

 

aanschouwelijk aanbieden + klassikale opdracht

De lkr. brengt enkele voorwerpen vooraan in de klas.

De lln. sorteren de voorwerpen volgens eigen criteria en verwoorden.

De lkr. stelt voor om te sorteren volgens natuur, wetenschap en techniek. Uiteindelijk komen de lln. tot een definitie van deze begrippen. Dit wordt gecontroleerd in het woordenboek.

 

groepswerk

De lln. werken in groepjes van 3 personen (met een gespreksleider, notulist en spreker)

De lln. lezen het artikel, ze zorgen ervoor dat alles begrepen wordt (eventueel opzoeken in het woordenboek) en ze bespreken de voor- en nadelen.

klassikale opdracht + individuele opdracht

De lln. brengen hun artikel naar voor, met de nadruk op de voor- en de nadelen. De lkr. noteert deze op het bord. De lln. noteren dit in hun schrift.

O.L.G.

Wat zijn de voor- en nadelen van het beginmateriaal?

 

klassikale opdracht

De lln. geven zelf nog voorbeelden van voorwerpen die onder te brengen zijn bij natuur, wetenschap en techniek.

 

Titel van les 2 + concrete doelstellingen:

Verdieping en confrontatie ahv ganzenbord

Van de lln. wordt verwacht dat ze:

cognitief:

positieve verworvenheden van wetenschap en techniek kunnen aangeven met voorbeelden

een eigen mening kunnen formuleren over (ethische) stellingen

psychomotorisch:

zich verwonderen over de schoonheid van de natuur

gegeven woorden in het woordenboek kunnen opzoeken

dynamisch-affectief:

mekaars mening respecteren

luisterbereidheid tonen

per twee kunnen samenwerken

 

Werkwijze les 2:

Lesfasen en lesinhoud (Wat)

Didactische werkvormen, klasschikking, groepering … (Hoe)

I. INTRODUCTIE

1. herhaling

Natuur, wetenschap en techniek kennen zowel voor- als nadelen.

Natuur: alles op aarde waar de mensen niks aan hebben veranderd.

Wetenschap: een heleboel kennis over een onderwerp (vb. geschiedenis, biologie)

Techniek: alles wat te maken heeft met het bedenken en maken van machines, apparaten, wegen, bruggen, raketten, enzovoort.

 

II. KERN

1. lesinhouden

a) Gezondheid gaat vaak samen met wetenschap en techniek

We mogen gelukkig zijn dat we gezond zijn.

 

Dankzij wetenschap en techniek kunnen tijdelijke ongemakken verholpen worden.

 

 

 

 

b) Natuur: ver- en bewondering

Natuur is verwonderlijk, zit knap in elkaar.

Elektrostatisch opladen door wrijving van kam met wol. Hierdoor onstaat een beperkte aantrekkingskracht.

 

 

Dieren zijn aan de natuur aangepast, bvb met camouflagekleuren om zich beter te beschermen tegen vijanden.

 

c) Milieubewust leven

Het is belangrijk om milieubewust te leven.

Greenpeace: internationale milieuorganisatie die zich dmv geweldloze acties voor een gezond leefmilieu inzet.

 

2. Stellingen

a) Ik ben het ermee eens dat ouders op voorhand kunnen kiezen of hun baby een jongen of een meisje wordt.

b) Ik help mee om afval te sorteren.

c) Voor ieder kwaaltje neem ik medicatie.

d) Omdat ik niet helemaal tevreden over mijn uiterlijk, zou ik er zelfs een operatie voor over hebben om er iets aan te veranderen.

e) Als ik de baas zou zijn van een groot bedrijf zou ik zeggen: ‘Beter één machine aan het werk, dan 10 mensen loon betalen’.

f) Ik zou later in een huis willen wonen waar zowat alles bestuurd kan worden met de stem of met afstandsbediening.

3. Opdrachten

a) Zoek per 2 drie tips om te besparen op water.( toilet, douche ipv bad, kraan niet laten lopen tijdens tandenpoetsen, regenwater en grondwater gebruiken in de tuin, …)

b) Zoek een slogan voor een Greenpeace-actie tegen het onvoorzichtig vervoeren van kernafval.

c) Zoek volgende woorden op in het woordenboek:

- Orgaan (een deel van het lichaam van een mens of een dier)

- Prothese (een nagemaakt lichaamsdeel dat het echte lichaamsdeel vervangt)

- Immuun (als je immuun bent voor een ziekte, kan je die ziekte niet krijgen)

- Machinaal (iets wat machinaal wordt gemaakt, wordt gemaakt met machines)

 

III. SLOT

 

organisatie: zie bijlage

klasgesprek

Waarover ging de vorige godsdienstles ook alweer?

Wie kan nog eens uitleggen wat natuur, wetenschap en techniek zijn?

 

 

 

 

klasgesprek

Een ll. vooraan in de klas wordt vergeleken met een gehandicapte op foto.

Soms hebben we tijdelijke ongemakken.

Lkr. toont röntgenfoto van scoliose en corset. (wetenschap en techniek). Resultaat ± rechte rug.

De lln. geven enkele andere voorbeelden.

demonstreren

Lkr. toont proefjes met plastieken kam over bloes te wrijven:

papiersnippers opnemen

waterstraal laten afwijken

haar omhoog laten komen

aanschouwelijk aanbieden

Lkr. toont foto’s van dieren zich kunnen verschuilen in de natuur dankzij hun camouflagekleuren.

 

verbaal en aanschouwelijk aanbieden

Lkr. toont materiaal van Greenpeace.

Wat weten jullie al over deze organisatie?

 

 

 

klasgesprek

Indien de lln. het met de stelling eens zijn, steken ze een groen kaartje omhoog. Zoniet, een rood kaartje.

De meningen worden beargumenteerd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

individuele of partneropdracht

De lln. lossen de opdracht alleen of per 2 op. De lln. schrijven de betekenis op in hun werkschrift.

 

 

 

 

 

 

 

klasgesprek

Wat vonden jullie van deze godsdienstles?