2 ILLO A
auteurs: Grobben Patrick, Monique Steensels, Kuypers Sofie, Smits
Wendy, Anne Magelinckx
DEELTHEMA: De vijf wereldgodsdiensten
Zie nieuw leerplan: p 200 (5.2.3.5)
Beginsituatie:
De lessen werden in een katholieke school gegeven in het vijfde
leerjaar.
De lln kennen de namen van enkele andere godsdiensten.
De lessen werd gegeven tijdens de eerste les godsdienst na de
paasvakantie.
Doelstellingen:
Kinderen verkennen kritisch de verscheidenheid aan
godsdiensten en levensbeschouwingen in hun eigen omgeving en in de grote
wereld.(C )
Kinderen kunnen hun eigen betrokkenheid in de kerk verwoorden.
(DA)
Kennis maken met mensen die een trekkersrol betekenden voor de
respectievelijke wereldgodsdiensten. (C )
Kinderen verkennen hoe christenen gemeenschap vorm(d)en rond
het evangelie van Jezus.
Op zoek gaan naar tekenen van aanwezigheid van andere
geloofsgemeenschappen in hun omgeving (C )
De beleving en enkele rituelen van de vijf wereldgodsdiensten
verkennen en verwoorden. (C )
Kritisch respect opbrengen voor de bewogenheid waarmee mensen
hun godsdienst en levensbeschouwing beleven. (DA)
Bronnen:
De informatie over de verschillende wereldgodsdiensten heb ik gehaald
uit de boeken van de reeks ‘De wereld van de …’
Bahree Patricia, reeks: Godsdiensten van de wereld, Clavis, 1982
(‘De wereld van de joden’; ‘De wereld van de molims’; ‘De
wereld van de christenen’; ‘De wereld van de boeddhisten’; ‘De
wereld van de hindoes’)
Fasering van het leerproces:
LES 1: VERKENNEN EN AANKNOPINGSPUNTEN ZOEKEN
Specifieke doelstellingen:
Lln zijn bereid om samen in een groepje zoveel mogelijk antwoorden op
te zoeken. (DA)
Lln verwoorden tekens van de verschillende godsdiensten uit hun
directe omgeving. (DA)
De lln verkennen de vijf wereldgodsdiensten. (C )
De lln kunnen de naam van een godsdienst bij het juiste teken
plaatsen. (C )
De lln hebben respect voor de verschillende godsdiensten, het
materiaal en de boeken die ter beschikking worden gesteld. (DA)
De lln respecteren de gemaakte afspraken. (vb: tijd per tafel, één
leider per groep, …)
LESGANG EN LESINHOUD |
DID. WERKVORMEN |
INTRODUCTIE
Benoemen van eigen godsdienst
Wij zijn christenen
Wij maken een kruisteken als teken van het kruis waaraan Jezus
genageld werd
Jezus was het grote voorbeeld, de leider, de stichter van het
christendom. Hij is de christus.
Er zijn nog andere gelovigen:
- joden
- boeddhisten
- hindoes
- moslims
Wij gaan nu tijdens de twee godsdienstlessen van deze week wat
meer opzoekingswerk verrichten over deze godsdiensten
Deze les gaan jullie aan de ontdektafels vraagjes oplossen . De
antwoorden gaan we dan op het einde van deze les en het begin van
volgende les overlopen en nadien gaan we een soort quiz houden.
INSTRUCTIE
Opzoeken van antwoorden op MOET- en/of MAG-vragen
Werkbladen: zie verder
Overlopen van antwoorden
Antwoorden: zie boeken van ‘ De wereld van de …’ (zie
bronvermelding)
SLOT
Afsluiting van de les
|
(klasgesprek)
Wie is er met Pasen naar de kerk geweest?
Hoe worden wij gelovigen genoemd?
Aan welk teken kan je een christenen herkennen? Welk teken maak
je in het begin en op het einde van een eucharistieviering?
Wat stelt dit kruisteken voor?
Wie was dus het grote voorbeeld voor onze godsdienst?
Zijn er op de wereld alleen maar christenen?
Bestaan er nog andere gelovigen?
Welke andere grote gelovigengroepen ken je nog ?
Lkr hangt symbolen van de vijf wereldgodsdiensten op bord en
hangt de naam van de godsdienst eronder
Lln mogen zelf groepjes kiezen van drie lln
De groepjes blijven ook behouden tijdens de quiz in de volgende
les
Banken worden verschoven
Aan elke tafel gaat ongeveer 7 minuten gewerkt worden
Lln moeten eerst MOET-vragen oplossen en dan MAG-vragen
De groepen krijgen een cijfer naargelang het meeste opgeloste
antwoorden. Dit is al een aanzet voor de quiz (3 punten voor
meeste, 2 punten voor op een na meeste, 1 punt voor die daarna)
Ontdektafels worden klaargezet
Lln zijn op de hoogte dat het om een competitieles gaat
Groepsleider wordt aangeduid
Antwoorden worden in potlood geschreven
(groepswerk)
(OLG)
antwoorden worden in pen ingevuld
antwoorden komen op bord
lln geven bundeltje af aan lkr
|
WERKBLADEN:
Ik bevind me aan de tafel van ……………………………..
MOET- VRAGEN:
Hoe heten de volgelingen van deze godsdienst?
Hoe heet het heilig boek van deze godsdienst?
Hoe heet het gebouw waar de eredienst plaatvindt?
Wie is dé stichter of belangrijke figuur van deze godsdienst?
MAG-VRAGEN:
Wat zijn monniken?
Wie zijn de evangelisten?
Wat betekent het woord ‘Messias’?
Aanwie heeft Jezus de naam ‘Petrus’ gegeven? Wat betekent ‘Petrus’?
Wat betekent het woord ‘Kerk’?
De bijbel bestaat uit 2 grote delen. Welke?
Welke zijn de 7 sacramenten?
Gebruik het woord ‘kathedraal’ in één zin zodanig dat de
betekenis ervan duidelijk wordt.
Wat gebruiken veel christenen bij het bidden?
Geef de naam van een heilige. Wanneer wordt iemand heiligverklaard?
Ik bevind me aan de tafel van ……………………………..
MOET- VRAGEN:
Hoe heten de volgelingen van deze godsdienst?
Hoe heet het heilig boek van deze godsdienst?
Hoe heet het gebouw waar de eredienst plaatvindt?
Wie is dé stichter of belangrijke figuur van deze godsdienst?
MAG-VRAGEN:
Welke zijn de vijf beloften om goed te kunnen leven?
Welke dieren staan afgebeeld in het midden van ‘het wiel van het
leven’?
Wat is een mantra en waar worden ze op gegraveerd?
Wat is meditatie?
Om welke leeftijd gaan jongetjes in het klooster voor een paar
maanden?
Wat is een Dalai Lama?
Hoe heet de Japanse vorm van deze godsdienst?
Monniken doen veel aan schoonschrijven. Ze gebruiken daarbij
………………………. en ……………………………
Welke mudra of handeling (A B C of D) laat iemand zien die lesgeeft
op pagina 34 van het boek ‘De wereld van de boeddhisten’?
Dankzij welke twee toestellen weet men nu in onze landen ( het
Westen) meer over deze godsdienst dan vroeger ?
Ik bevind me aan de tafel van ……………………………..
MOET- VRAGEN:
Hoe heten de volgelingen van deze godsdienst?
Hoe heet het heilig boek van deze godsdienst?
Hoe heet het gebouw waar de eredienst plaatvindt?
Wie is dé stichter of belangrijke figuur van deze godsdienst?
MAG-VRAGEN:
Hoe heet de Allerhoogste God die de volgelingen vereren?
Hindoegoden en hindoegodinnen hebben vaak veel
………………………...
Dit is het teken dat ze …………………….. zijn dan de gewone
mensen.
Wat is ‘het kastenstelsel’?
Wie vormen de hoofste kaste in India?
Welke zijn de vier periodes in het leven van een volgeling?
Wat doen de volgelingen van deze godsdienst om te laten zien dat de
geboorte van een baby een speciale gebeurtenis is?
Hoe wordt de naam van een baby gekozen?
Hoe heet de belangrijkste plechtigheid tijdens de kinderjaren van een
jongen?
Welke dieren zijn heilig in deze godsdienst en waarom ?
Waar wonen de goden volgens de volgelingen van deze godsdienst?
Ik bevind me aan de tafel van ……………………………..
MOET- VRAGEN:
Hoe heten de volgelingen van deze godsdienst?
Hoe heet het heilig boek van deze godsdienst?
Hoe heet het gebouw waar de eredienst plaatvindt?
Wie is dé stichter of belangrijke figuur van deze godsdienst?
MAG-VRAGEN:
Waar of niet waar: bestaat er een joods ras?
Wat is de betekenis van ‘ het eeuwige licht’ dat altijd brandt in
de synagoge?
Som de speciale kledingsstukken op die de volgelingen soms aandoen
bij het bidden.
Welke dieren mogen de volgelingen wel eten?
Hoeveel namen krijgt een kind bij de geboorte?
Hoe heten de 2 soorten scholen waar een joods kind les volgt?
Wat maakt de joodse bruidegom express kapot bij de
huwelijksplechtigheid?
Wat is de sabbat? Op welke dag van de week begint de sabbat?
Hoeveel kaarsen kan men in totaal op een rij zetten op de kandelaar
die gebruikt wordt tijdens het feest ‘Chanoeka’?
Hoe heet de schotel met bijzonder voedsel die op tafel staat tijdens
het paasfeest? Geef 3 dingen die erop liggen
Ik bevind me aan de tafel van ……………………………..
MOET- VRAGEN:
Hoe heten de volgelingen van deze godsdienst?
Hoe heet het heilig boek van deze godsdienst?
Hoe heet het gebouw waar de eredienst plaatvindt?
Wie is dé stichter of belangrijke figuur van deze godsdienst?
MAG-VRAGEN:
Welke zijn de vijf beloften om goed te kunnen leven?
Welke dieren staan afgebeeld in het midden van ‘het wiel van het
leven’?
Wat is een mantra en waar worden ze op gegraveerd?
Wat is meditatie?
Om welke leeftijd gaan jongetjes in het klooster voor een paar
maanden?
Wat is een Dalai Lama?
Hoe heet de Japanse vorm van deze godsdienst?
Monniken doen veel aan schoonschrijven. Ze gebruiken daarbij
………………………. en ……………………………
Welke mudra of handeling (A B C of D) laat iemand zien die lesgeeft
op pagina 34 van het boek ‘De wereld van de boeddhisten’?
Dankzij welke twee toestellen weet men nu in onze landen ( het
Westen) meer over deze godsdienst dan vroeger ?
LES 2: VERDIEPEN EN CONFRONTEREN
Specifieke doelstellingen:
De lln kunnen van de vijf wereldgodsdiensten volgelingen, het gebouw
van de eredienst, het heilig boek en de stichter (of belangrijk persoon)
benoemen. (C )
De lln vullen hun werkblad ordelijk in. (DA)
De lln kunnen van de vijf wereldgodsdiensten een paar specifieke
kenmerken opnoemen. (vb: ritulen, kledij, …) (C )
De lln hebben respect voor de verschillende godsdiensten. (DA)
LESGANG EN LESINHOUD |
DID. WERKVORMEN |
INTRODUCTIE
Benoemen van de vijf wereldgodsdiensten
Er bestaan vijf grote wereldgodsdiensten
- christendom
- jodendom
- boeddhisme
- hindoeïsme
- islam
INSTRUCTIE
Invullen van correcte antwoorden
Antwoorden: zie boeken ‘ De wereld van de …’ (zie
bronvermelding)
SLOT
Afsluiting van de les
|
Lln benoemen de verschillende wereldgodsdiensten en linken ze
bij het juiste teken.
Lkr hangt namen en tekens op bord.
Lkr schrijft antwoorden op bord.
Lkr toont de prenten nogmaals, het materiaal (vb een boeddha,
de koran, …) |
LES 3: VERWERKEN EN INTEGREREN
Specifieke doelstellingen:
De lln stellen op een creatieve manier een wereldgodsdienst voor. (C)
De lln zijn gemotiveerd voor een quiz. (DA)
De lln houden zich aan de regels van de quiz. (DA)
LESGANG EN LESINHOUD |
DID. WERKVORMEN |
INTRODUCTIE
Sfeerschepping en aanknopingspunt van vorige les
INSTRUCTIE
Herhalen van leerstof op een creatieve manier
Maak per groepje een voorstelling van de opgegeven
wereldgodsdienst. Je mag antwoorden van de MOET- en MAG-vragen
tekenen, schrijven, … op dit behangpapier.
Evaluatie
Ik vind de voorstelling van … mooi omdat …
Op een speelse manier (in de vorm van een quiz) de leerinhoud
herhalen
Leerinhoud en werkbladen: zie bijlage in eerste les
SLOT
Afsluiting van de les
|
(groepsopdracht)
Bundeltje wordt opnieuw genomen
Lln gaan in hun groepje zitten
Per groepje krijgen ze een stuk behangpapier
Elk groepje werkt een wereldgodsdienst volledig uit adhv de
MOET- en MAG-vragen van de werkbladen
Een aangeduide ll binnen een groepje schrijft de antwoorden van
het werkbundel op het behangpapier
(lln krijgen 15 minuten de tijd)
Het groepje met de meeste juiste antwoorden (al dan niet
juiste) tijdens les 1 krijgt 5 extra verdiende punten voor de
quiz, het groepje met net iets minder juiste antwoorden krijgt 4
extra punten, …
quiz begint de laatste 15 à 20 minuten van de les
punten worden toegekend dmv streepjessysteem
lln mogen per groepje zelf kiezen van welke godsdienst ze een
vraag willen
lkr gebruikt de volgorde van de letterlijke vragen van de
werkblaadjes
verschillende wereldgodsdiensten staan met hun naam op het bord
geschreven
lkr zet achter elke godsdienst het cijfer met de resp groep om
aan zo te kunnen bijhouden dat elke groep van elke godsdienst
minstens een vraag neemt
indien een groep het antwoord niet weet wordt de vraag aan de
volgende groep in wijzerzin gevraagd
de winnaar is diegene met de meeste streepjes
Behangpapier van elk groepje wordt opgehangen in de
catechesehoek
Plaatsen van materiaal in de godsdiensthoek. |
EVALUATIE:
Ik heb maar twee lessen van de drie kunnen geven omdat ik maar
beschikte over 100 minuten. (Ik heb les1, een deel van les 2 en les 3
gegeven.)
Tijdens mijn eerste les heb ik zelf niet veel moeten doen. De
activiteit lag bij de kinderen. Ik heb gewoon heel even uitgelegd wat de
bedoeling was van de komende godsdienstlessen en nadien was alle tijd
van de godsdienstles besteed aan opzoekwerk door de lln. Ik begeleidde
tussen de groepjes indien er vragen of moeilijkheden waren.
Het waren fijne lessen omdat ikzelf veel heb bijgeleerd over de
godsdiensten, over de manier van werken van de lln tijdens ondektafels
en omdat ik de lln heel gemotiveerd heb kunnen laten opzoeken om iets
bij te leren.
Ik heb in deze lessen ook aandacht willen richten op aspecten van
taal: namelijk belangrijke zaken scheiden van minder belangrijke zaken
tijdens het zoekwerk, opzoeken in naslagwerken,…
Ook mbt wereldoriëntatie: namelijk de lln laten ervaren van tekens
in de omgeving van verschillende godsdiensten, vertellen van een bezoek
aan moskee tijdens vakantie, …
De lln waren heel gemotiveerd bij het opzoekwerk omdat ze wisten dat
ze meer punten kregen (bij het begin van de quiz) als ze aan meer vragen
gewerkt hadden.
Op vele vragen hadden de lln een verkeerd antwoord gevonden. Toen
dacht ik dat ik misschien beter de woordjes die ze moesten invullen op
de vragen bovenaan het blad had moeten vermelden. Ik heb het daar met
mijn stagementor over gehad en ze zei dat ik dat het beter zo was omdat
anders de lln willekeurig de woorden zouden ingevuld hebben.
De tijd per tafel (7 minuten) was vrij kort maar het had ook zijn
voordelen. De lln waren extra gemotiveerd om door te werken omdat ze
wisten dat ze dan meer punten zouden krijgen bij het begin van de quiz.
Er werd binnen de groep spontaan gedaan aan verdeling van het werk. (vb:
iemand schrijft, de andere zoekt op, de andere herhaalt het te schrijven
antwoord, …) De lln waren ook gemotiveerd omdat ze hun eigen groepje
mochten kiezen.
Na de eerste tafel heb ik even alles stilgelegd om met de lln te
reflecteren over de manier van opzoeken. De voordelen, nadelen overlopen
en andere manieren aangegeven. Dit had als gevolg dat tijdens de tweede
tafel gemiddeld iets meer vragen konden ingevuld worden.
De boeken van de reeks over de godsdiensten van de wereld (zie
bronvermelding) bevatten
een duidelijke structuur en opzoekmogelijkheid.
Ikzelf heb wat moeilijkheden gekend tijdens de kwis. Ik had mijn
afspraken op een bepaald moment zelf overtreden maar had het niet
gemerkt toen ik het aan het zeggen was. Duidelijk afgelijnde afspraken
in samenspraak van de lkr en lln , moeten in acht genomen worden!
|