Thema 5 : Bewogen en zoekende mensen
vinden elkaar: Kerk andere godsdiensten
2 illo d
auteurs: Joke Hellemans, Ilse Hayen, Liesbeth Werckx, Bart Wijgaerts
Doelstelling:
Kinderen kunnen nadenken en spreken over het belang van mensen bij
wie zij zich thuis voelen. (Leerplan pag. 202 nr. 2)
Les 1
Titel: Zich thuis voelen
Concrete doelen:
Van de lln wordt verwacht dat ze:
ontdekken dat de stap naar de grote wereld heel spannend
kan zijn, maar ook pijn kan doen
zich expressief kunnen uiten
durven participeren in het klasgesprek over grote stappen
hun eigen mening durven verwoorden op het werkblad
Werkwijze:
1. Inleiding
Voorlezen of vertellen
(lkr leest het verhaal voor of vertelt het verhaal)
Verhaal over Ine die niet kan beslissen of ze zich wil laten dopen.
2. Kern
2.1 Toneel
Dramatiseren
(lln spelen de opgegeven situatie in groepjes van 3 ΰ 4 lln)
Ieder groepje krijgt een situatie die jullie na 5 min. inoefenen naar
voor moeten brengen.
Wat vond je van het toneeltje?
Zou jij je ook zo gevoeld hebben?
2.2 Bespreking
Klasgesprek
(lkr en lln bespreken de verschillende situaties. Klasschikking:
kring)
Wat gebeurt er in al de toneeltjes?
Hoe voel jij je als je zo een grote stap moet zetten?
Ben je ook trots op jezelf als je een grote stap hebt gezet?
Welke grote stap ga jij binnen kort zetten?
Krijg je hulp van anderen om een grote stap te zetten? Van wie? Hoe
voel jij je daarbij?
2.3 Verwerking
Individuele oefening
(lln vullen een werkblad in)
Wat vond je van dit werkblad?
Waarom?
3. Slot
Verbaal aanbieden
(lkr leest het gebed voor)
Naam:
..
Klas:
...
Datum:
..
KRUIS OF MUNT?
Elke dag zijn er zoveel dingen te kiezen. Het begint al bij het
ontbijt: cornflakes of brood? En de kleur van je T-shirt: blauw of rood?
Er zijn natuurlijk ook veel belangrijkere beslissingen dan deze.
Gelukkig moet je die niet zo vaak nemen.
Gemakkelijk of moeilijk?
Geef elk vakje de passende kleur: groen als de beslissing gemakkelijk
is, oranje als je aarzelt en rood als je echt niet kunt beslissen.
Je muziekinstallatie houden of vervangen door een nieuwe
met geld van je spaarrekening.
Lid worden van een jeugdbeweging of van een sportvereniging
tijdens het weekend.
Vooruitwerken tijdens de week of alle schoolwerk bewaren
voor tijdens het weekend.
Je zakgeld sparen of ermee naar de film gaan.
Je communie doen of niet.
Merkkleding kopen of goedkope kleding.
Zelf nieuwe vrienden maken of wachten tot zij naar jou komen.
In de klas samenwerken met deze leerling of met een andere.
Kruis de bolletjes aan als ze met jouw gedrag overeenstemmen.
Om een beslissing te nemen:
krijg je graag raad van iemand anders
wacht je om te zien wat de anderen doen
kies je meteen, volgens wat je gevoel je ingeeft
stel je duizend vragen om zeker te zijn dat je met kennis van zaken
beslist
Is het volgens jou belangrijk om een vrije keuze te kunnen maken?
Antwoord met ja of neen en geef uitleg waarom.
Heb jij ooit al eens spijt gehad van een beslissing?
Ja O Neen
Leg uit.
Hier volgen een aantal persoonlijke eigenschappen. Welke zijn nodig
om goede beslissingen te kunnen nemen?
Omcirkel ze.
Besluiteloos
Vastberaden
Beοnvloedbaar
Doortastend
Twijfelachtig
Rechtuit
Lichtgelovig
Kritisch
Goedgelovig
Thema 5: Bewogen en zoekende mensen vinden elkaar: Kerk andere
godsdiensten
Doelstelling:
Kinderen kunnen nadenken en spreken over het belang van mensen bij
wie zij zich thuis voelen. (Leerplan pag. 202 nr. 2)
Les 2
Titel: De moeite waard.
Concrete doelen:
Van de lln wordt verwacht dat ze:
leren opkomen voor wat zij de moeite waard vinden, vooral als
anderen moeite hebben om hen te begrijpen of te accepteren
aandachtig kunnen luisteren naar het verhaal van Martin
Luther King
kunnen verwoorden voor wie M.L. King opkwam
kunnen verwoorden op welke manier M.L. King voor die mensen
opkwam
het werkblad zelfstandig kunnen invullen
Werkwijze:
1. Inleiding
Verbaal aanbieden
(lkr vertelt wat zij/hij de moeite waard vindt)
Vorige les hebben we het over de grote stappen die je in je leven
neemt gehad.
Opkomen voor wat jij gelooft is ook een grote stap in leven.
2. Kern
2.1 Waarin geloof ik echt en durf ik hiervoor opkomen?
Kringgesprek
(lln schrijven op wat zij de moeite waard vinden. Dit komt in de
kring. 1 lln raadt van wie het is, deze zegt waarom hij het geschreven
heeft)
Heb jij al ooit in iets gelooft / iets meegemaakt wat jij de moeite
waard vond en wat anderen niet respecteerden?
Wat? (lln noteren dit op een blad)
Door wie werd jouw mening niet gerespecteerd?
Hoe voelde jij je daarbij?
Door wie werd jouw mening wel gerespecteerd?
Hoe voelde jij je daarbij?
2.2 Ben ik een Martin Luther King-type?
Verbaal aanbieden: voorlezen / klasgesprek
(lkr leest het verhaal voor. Daarna volgt een klasgesprek.)
Waarin geloofde M.L.K.?
Kwam hij op voor zijn mening? Hoe deed hij dat?
Werd zijn geloof gerespecteerd? Door wie wel? Door wie niet?
Wat vind jij zelf van het optreden / de moed van M.L.K.?
Door wie werd hij gesteund? Wie steunde M.L.K. zelf?
Hoe voelden de mensen zich bij zijn steun?
Wat gebeurde er met M.L.K.
Ken jij nog mensen die zo expliciet opkwamen voor wat zij
geloofden? Wie?
Ben jij een M.L.K.-type / iemand die opkomt voor datgene waar hij
in gelooft?
2.3 Verwerking
Individuele opdracht
(de lln lossen het werkblad op. Eventueel wordt het werkblad nog
klassikaal verbeterd.)
3. Slot
Klasgesprek
Wil er iemand nog iets vertellen over zijn droom?
DE DROOM VAN MARTIN LUTHER KING
1955 : Amerika
Er leven blanken en kleurlingen, onder wie veel zwarten. De zwarten
wonen in slechte huizen. Hun loon op de fabriek is maar de helft van dat
van de blanke. Ze moeten daarbij nog het zware, vuile werk verrichten.
Blanke moeders verbieden hun kinderen met zwarte kinderen te spelen. In
veel restaurants en herbergen hangt een bordje : « Negers
niet toegelaten ». Op de bus moeten ze achteraan plaatsnemen. Ze
worden uitgescholden voor « nikkers » en « zwarte
apen ». De zwarten zijn maar mindere mensen, vinden de blanken.
1 december 1955
De zwarte Rosa Parks neemt achteraan plaats in de bus na een dag hard
zwoegen. De bus zit vol. Bij de volgende halte stappen zes blanken in.
De buschauffeur gebiedt de zwarten hun plaats af te staan aan de
blanken. Drie zwarten staan meteen op en gaan helemaal achterin de bus
zitten. Alleen Rosa Parks weigert haar plaats af te staan. De
buschauffeur roept twee politieagenten die Rosa Parks meenemen naar de
gevangenis.
s Anderdaags wordt de zwarte dominee Martin Luther King van het
voorval op de hoogte gebracht. s Avonds vindt er in zijn kerk een
vergadering plaats. De zwarten beslissen de bussen niet meer te
gebruiken. Martin Luther King stelt een brief op die de zwarten in de
stad op de hoogte moet brengen van het plan. Reeds de volgende morgen
lezen de zwarten de brief.
5 december 1955
Om half zes zit Martin Luther King zijn koffie te drinken. Opeens
hoort hij zijn vrouw Coretta roepen : « Martin, Martin, kom
gauw ! » Ze wijst naar de bussen die voorbij rijden. De
eerste bus is leeg, de tweede is ook leeg, de derde vervoert twee
blanken, maar geen zwarte. Het plan slaagt !
De zwarten rijden naar hun werk met de autos van vrienden. Maar de
meesten moeten uren en uren te voet gaan. Ondanks de pijn in hun benen,
houden ze vol. Hun grote leider is Martin Luther King die hun moed
inspreekt, die hun zegt geen geweld te gebruiken, die hun zegt de
blanken ook lief te hebben.
Hun actie duurt 382 dagen tot het stadsbestuur beslist geen aparte
plaatsen meer te voorzien voor de zwarten in de bussen. De
busmaatschappij moet uiteindelijk wel toegeven omdat ze veel minder geld
verdient dan vroeger.
Van dan af werkt Martin Luther King zeer hard voor zijn mensen. Hij
is hun grote voorbeeld. In zijn kerkje spreekt hij de zwarten moed in.
Hij vertelt hun dat zij ook vrij moeten zijn, dat zij ook een trots
hebben. Overal spreekt hij de zwarten toe. In zijn gebed vraagt hij de
kracht van God. Samen met de zwarten gaat hij de straat op, voert hij
actie. Telkens wijst hij hun erop dat ze geen geweld mogen gebruiken.
Dank zij Martin Luther King weten de zwarten dat ze ook mensen zijn
en geen beesten. Zo dachten ze vroeger. Ze vonden het vroeger normaal
dat ze hard moesten werken, dat ze in slechte huizen woonden, ... nu
niet meer. Dank zij Martin Luther King zijn ze trots op hun zwarte
huidskleur. Dank zij hem durven ze iets te doen : overal gaan
zwarten restaurants binnen waar alleen blanken binnen mogen en ze
blijven net zolang zitten tot ze eruit worden gezet door de politie. Ze
durven nu de straat opkomen om te demonstreren, ook al krijgen ze slaag
van politiematrakken, beten van politiehonden of worden ze de gevangenis
ingegooid. Martin Luther King zelf heeft meermaals in de gevangenis
gezeten.
Washington : de hoofdstad van U.S.A. : 28 augustus 1963.
250 000 mensen, onder wie 60 000 blanken, zijn te voet naar
Washington gekomen. Door de luidsprekers klinken negerliederen. Daarna
spreekt Martin Luther King. Nog voor hij ιιn woord heeft gezegd,
juicht de menigte hem toe. Het papier waarop hij zijn toespraak
geschreven heeft, gooit hij weg. Volgende woorden komen zomaar over zijn
lippen :
« Ik zeg jullie, vrienden, vandaag heb ik nog steeds een droom.
Ik heb een droom dat eens mijn vier kleine kinderen zullen leven in een
land waar ze niet kijken naar de kleur van hun huid, maar naar de kleur
van hun hart.
Ik heb een droom vandaag.
Ik heb een droom waarin kleine zwarte jongens en meisjes hand in hand
zullen gaan met kleine blanke jongens en meisjes om als broertjes en
zusjes samen op te trekken.
Ik heb een droom vandaag.
Ik geloof dat die droom eens waar zal zijn.
Daaraan gaan wij nu werken ! »
De menigte schreeuwt, juicht, lacht en huilt. Samen zingen ze hun
meest bekende vrijheidslied « We shall overcome ».
Het volgende jaar in 1964 op 2 juli wordt de wet op de burgerrechten
aangenomen : de zwarten kunnen en mogen nu meer dan voorheen (=
meer rechten).
Naam:
Datum:
Klas:
WAT IK DE MOEITE WAARD VIND!
Martin Luther King had een droom
Wat was zijn droom?
Door wie werd Martin Luther Kings droom niet gerespecteerd?
Ik heb ook een droom
Wat is jouw droom?
Door wie wordt jouw droom niet gerespecteerd en waarom?
Ook andere mensen hebben dromen
Ken jij nog beroemde mensen die opkwamen voor wat zij geloofden? Wie
en waarin geloofden zij?
|